ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Повече от седмица част от правешкото село Своде е без ток

Чете се за: 05:32 мин.
У нас

Над 1800 са подадените сигнали в първите три дни след обилния снеговалеж

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

След снежното бедствие миналата неделя - стотици хиляди останаха без ток заради прекъснати електропроводи, главни пътища бяха затворени, километрични задръствания в Северозападна България продължиха с дни. В столицата тежкия сняг допринесе за стотици паднали дървета. Фирмите за почистване са извозили 385 тона клони.

Вече осем дни махала "Преход" на правешкото село Своде е на тъмно. Хората разказват, че няколко пъти са подавали сигнал към енергото, но резултат няма.

"Аз се обаждам. Отговарят ни: "Регистриран е вашият сигнал. Очаквайте първия възможен свободен екип, работим ден и нощ". И така вече осми ден", разказва Здравко Маринов.

Селата Върбица и Кесарево също бяха без електричество в продължение на дни. Семействата там останаха на студено, а токови удари изгориха уредите в десетки домакинства.

"Два фризера и няма нищо в тях вече, изхвърлено е. Дърва трябваше да ходя да търся, защото аз се отоплявам на климатик".

На четвъртия ден се появиха аварийни групи и се оправдаха, че няма кой да им помага, клоните не са разчистени и те сами кастрили и разчиствали.

Кметът на община Горна Оряховица смята, че причина за петте дни без ток е старата и неподдържаната мрежа.

"Голяма част от стълбовете, които са високо напрежение са изгнили и при най-малък вятър те започват да се чупят. Това е следствие на абсолютна неподдръжка", каза Николай Рашков на 1 декември 2023 г.

Обилният снеговалеж и 50-сантиметровата снежна покривка се оказаха непосилна задача за Врачанска област. Снегонавяванията на основни пътни артерии в областта доведоха до огромни километрични задръствания, които продължиха с дни. Според областния управител на Враца една от причините за бедствието е закъснялата реакция за почистването.

"Техниката, предполагам, че не достигна. Освен това тежкотоварните машини бяха значителен брой. Не мога да обвинявам когото и да е. По-скоро искам да кажа, че във Враца малко късничко се включиха, което предизвика доста затруднения. Разбрах, че има машини, които са повредени", коментира Надя Донкинска.

В снежния ден Русе осъмна с непочистени тротоари. Според фирмата, която почиства, там разчитат предимно на ръчен труд, а липсата на техническа възможност за преместването на многобройните клони и скъсани кабели също е забавила изчистването. Заради ситуацията община Русе ги санкционира.

"Нямаме достъп до тях. От единия край на улицата имаме дърво паднало, от другия край има кабел", каза Яна Маринова - управител на фирма за снегопочистване.

Не по-различна беше ситуацията и в столицата. Седмица по-късно паднали дървета и клони все още се отстраняват от уличните тротоари. На места движението по тях е затруднено.

"Всички звена, които имат някаква връзка с тази дейност са на терен, навън от началото на ситуацията. Работят неотлъчно и се надяваме до седмица, седмица и половина да успеем да се справим с положението. Само допреди седмица и половина температурите бяха пролетни, дърветата са във вегетация - зелени с разлистени клони и една такава снежна покривна натежава и създава изкуствен натиск върху дърветата.

Над 1800 са сигналите в първите три дни след падналия сняг до главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Най-често те са били за паднали дървета, скъсани електропроводи и паднали стълбове.

"За периода от 25 до 28 ноември в главна дирекция "Пожарна безопасност и населението" постъпиха над 1800 сигнала, като 1600 от тях са свързани в метеорологичната обстановка. Институциите трябва да са подготвени за предстоящите метеорологични условия, които се очакват. Съответно повече снегопочистващи машини, но има и моменти, когато природата ни изненадва, както в този случай - не бяха опадали листата, тежкият сняг. Това не може да се предвиди всеки път", посочи Ангел Ангелов- инспектор, Главна дирекция пожарна безопасност и защита на населението.

Над 1900 екипа на "Пожарна безопасност" са били на терен. Те са помогнали и на 140 граждани, които са били блокирани от преспите на пътя.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

ТОП 24

Най-четени

Product image