При бюджет 1 млрд. и 129 млн. лв. по програмата за саниране на жилищни сгради са подадени проектни предложения за около 4 млрд. лв. Това коментира регионалният министър Андрей Цеков.
Още в края на 2022 г., когато са създадени критериите по програмата е било ясно, че нуждите ще надвишат отделените по нея средства.
По думите на министъра, критериите за оценка са абсолютно обективни и дават възможност всяка сграда да получи по 140 точки, генериращи се от данните в енергийните сертификати. Цеков допълни още, че всички решения за отпаднали проекти могат да бъдат обжалвани.
"Сдружението на собствениците сключва договор с общината, като в него записва на каква стойност да бъде проектното предложение. И тук енергийният одитор е предвидил да речем 1 млн. лева, а проектното предложение е подадено за милион и 300 хил. лева, което на теория ще получи по-малко точки от сграда със същите показатели - енергийни, но с по-нисък бюджет. Това означава, че по преценка на общината и със съгласието на съответното сдружение на собствениците е завишен бюджета - защо? Това е въпрос, който трябва да изясняват общината и сдружението на собствениците по между им. Аз мога само да гадая, имам една плеяда различни възможни предположения защо, някъде може да е сбъркано, другаде може да не е и да има други мотиви", обясни Андрей Цеков - министър на регионалното развитие и благоустройството.