В българското земеделие през последните години навлизат все повече нетрадиционни за страната ни култури. Сред тях и зеленчуци, които постепенно стават част от родната трапеза. Растението кейл - добре познато с качествата си в Северна Европа, вече се отглежда успешно на различни места у нас, включително и в града на минералната вода - Хисаря.
От пет години Анелия и Стефан Георгиеви са се посветили на биологичното отглеждане на кейл. Семената взели от ферма от Англия и започнали с опитите за засаждане.
Анелия Георгиева: Решихме да пробваме дали изобщо ще се развива в нашите климатични условия, дали ние ще успеем да го отгледаме, защото е непознато растение за нашите земи и не знаехме доколко ще е устойчиво на климат, на вредители.
Зеленчукът, известен и като къдраво зеле, е наричан суперхрана заради полезните си качества. Съдържа фибри, протеини, антиоксиданти, витамини. Оказва се, че издържа на студ и суша.
Стефан Георгиев: Може да достигне до метър, при по-добра дъждовна година. Тази година беше много суха. Капково напояване сме си направили и така поливаме.
От растението могат да се приготвят салати и ястия, но то все още не е достатъчно познато.
Епидемията от коронавирус е създала проблеми при производството и продажбата на продукта, обясняват производителите.
Анелия Георгиева: Тежичко беше, тъй като страхът налегна всички ни, и нас включително, много дръпна работната ръка. Трудно беше да стигнеш до крайния потребител.
За да използват максимално качествата на зеленчука, стопаните от Хисаря произвеждат и чипс от кейл по специална технология.
Автор: Галена Паскова, Виолин Палейков