30% от българите вече живеят в чужбина, обяви президентът Румен Радев. Днес той се включи в Националната конференция за българския език "Език свещен" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". По думите на държавния глава на страната ни е необходим Национален културен институт, който да обединява българските общности зад граница чрез българския език и култура.
Държавният глава подчерта огромната роля на форума, който поставя във фокуса на дискусията важните проблеми пред утвърждаването и развитието на българския език в България и в чужбина. По думите му това се случва в труден и предизвикателен момент, когато България е раздирана от вътрешнополитически противоречия и решава важни въпроси на полето на международната дипломация, засягащи бъдещето на страната, на нашите съседни държави и мястото ни в ЕС.
"В този труден и предизвикателен момент, вие връщате дебата там, където му е мястото – за да устоите България като държава, за нашата сплотеност, единство и бъдеще като нация, а това несъмнено е нашият език", заяви Румен Радев.
Според вицепрезидента Илияна Йотова, по чиято инициатива се провежда конференцията, страната ни вече губи територии на българистиката по света.
"Как съхраняваме българския език и българската идентичност в нашите исторически диаспори, в българската емиграция, сред децата, които все повече се раждат извън страната; как използваме българския език като мотив тези деца да се завърнат в България", попита Илияна Йотова.
На конференцията беше приета декларация, която поставя като приоритет създаването на Български национален културен институт, който да е гарант за популяризиране на българистиката, българската култура и изкуство по света. Български език в момента се преподава в 20 държави с помощта на 38 лектори, а студентите, които изучават български в чужбина, са 1600.
Автор: Златин Бояджиев