НОВИНИ

Прилики и разлики между ваксините Pfizer и Moderna

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
14:23, 20.12.2020
21528
Чете се за: 02:33 мин.
Още
Слушай новината

До сега в САЩ са одобрени две ваксини: Pfizer/BioNTech и Moderna.

Въпреки че и двете ваксини са базирани на технологията за месинджър РНК, те се различават значително. Д-р Уерта обяснява разликите за "Си Ен Ен":

Ваксината на Moderna

На виртуална среща във Вашингтон, проведена на 17 декември, 21 експерти, членове на групата на съветниците по ваксинация на Американската администрация по храните и лекарствата, гласуваха 20 "за“ с един "въздържал се“, за да препоръчат разрешение за употреба като спешен случай ваксината от лабораторията Moderna.

Единственият глас против беше подаден от д-р Майкъл Курила, директор на Отдела за клинични иновации в Националния център за напредък на транслационните науки, част от Националния здравен институт на САЩ. Д-р Курила каза, че би предпочел разрешението да бъде адресирано само до хора с висок риск, тъй като според него общото ваксиниране за хора над 18 години е твърде широко.

Това, което последва, както се случи с разрешаването на ваксината на Pfizer е, че FDA прие препоръката на своите експерти. След това Консултативната комисия по имунизационните практики на центровете за превенция и контрол на заболяванията на САЩ (CDC) се събира в рамките на 48 часа след това решение, за да реши най-накрая кои ще бъдат американците, които ще получат ваксината.

От друга страна, комисията много вероятно ще потвърди, че първите, които ще бъдат ваксинирани, ще бъдат здравните работници и възрастните жители на заведения за дългосрочни грижи.

Приликите

Ваксината на Moderna използва същата технология за месинджър или матрична РНК като ваксината на Pfizer, но има важни прилики и разлики, които ще разгледаме по-долу.

Основното сходство е, че и двете използват новата технология на матрична РНК или иРНК, която не използва пълния вирус, а генетична последователност на вирусния геном в крайния си продукт.

Това, което учените направиха, е да дешифрират генетичния състав на шипа, подобна на антена структура, направена от протеини, която позволява на вируса да влезе в клетката.

Вирусният геном съдържа инструкции за създаване на собствени протеини с шипове и изследователите декодират това ръководство с инструкции, за да го направят.

Това ръководство за употреба всъщност представлява молекула, наречена матрична РНК 1273, която след пречистването представлява ваксината.

Когато се инжектира в хората, тази 1273 пратена РНК се поема от човешките клетки, които започват да произвеждат шип протеин. Той подвежда имунната система да мисли, че тялото е атакувано от целия вирус. организмът реагира с производството на неутрализиращи антитела, които са това, което предпазва от бъдещи инфекции.

Разликите

Сред разликите обаче са, че ваксината на Pfizer е лицензирана за употреба при тийнейджъри на възраст 16 и 17 години. Докато ваксината на Moderna е одобрена за хора над 18-годишна възраст.

Друга разлика е, че ваксината на Moderna съдържа 100 микрограма иРНК, докато ваксината на Pfizer съдържа 30 микрограма. Причината за голямата разлика между тези дози не е известна, въпреки че някои учени смятат, че това може да се дължи на факта, че генетичните последователности на иРНК и на двете ваксини имат малки разлики в кода.

Друга разлика е, че ваксината на Pfizer се дава през 21 дни, докато на Moderna се дава през 28 дни.

Друга важна разлика е точката на замръзване, в която те трябва да се съхраняват.

Pfizer изисква тя да бъде минус 70 градуса по Целзий, а на Moderna изисква съхранение при температура от минус 20 градуса по Целзий.

Температурата: голяма разлика между двете ваксини

Тази разлика е много важна, тъй като ваксината на Moderna може да се съхранява в обикновени фризери. Това би направило възможно то да бъде по-полезно в малките градове, които не разполагат със специализираните фризери, които ваксината на Pfizer изисква.

Друга важна разлика е обвивката, която деликатните иРНК молекули използват за своето запазване и транспортиране в клетките. Тази обвивка се състои от микроскопични мастни частици, наречени наночастици. Тези от Pfizer се произвеждат в канадската лаборатория Acuitas, докато Moderna произвежда свои собствени наночастици.

Различните наночастици в опаковката на РНК вероятно обясняват и разликите в нуждите от замразяване на ваксините и вероятно ще повлияе и на начина им на работа.

Както Брайън Фъргюсън, изследовател по имунология от университета в Кеймбридж, каза пред "Файнешънъл Таймс“, имайки известна възпалителна активност, възможно е тези наночастици да имат действие, което помага на имунната система да произвежда антитела и Т-клетки, насочени към вируса Sars-CoV-2.

В заключение, въпреки че използват една и съща технология за месинджър РНК и имат повече от 94% ефективност, двете ваксини имат важни разлики, клиничното значение на които ще бъде известно, когато и двете започнат да се използват в реалния свят, извън клиничните изпитвания.

ЗАДАЙТЕ ТУК ВАШИТЕ ВЪПРОСИ, СВЪРЗАНИ С ВАКСИНИТЕ

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
МВнР предупреждава за опашки на ГКПП на Хърватия със Словения и Сърбия
МВнР предупреждава за опашки на ГКПП на Хърватия със Словения и Сърбия
И Германия обмисля да забрани полетите от Великобритания
И Германия обмисля да забрани полетите от Великобритания