Все повече държави по света облекчават карантинните мерки, наложени заради COVID-19. Някои от рестрикциите остават в сила с цел предотвратяване на втора пандемична вълна. Църквите в редица католически държави се приготвят за първите литургии в присъствието на вярващи.
Италия обяви падането на още ограничителни мерки. От утре ще работят магазини и заведения, ще бъде подновено и отслужването на литургии с вярващи. Всичко това обаче при спазването на строги правила за носене на предпазни средства и спазване на дистанция. От 25 май врати ще отворят спорните зали и плувните басейни, а от 15 юни кината и театрите. А от началото на 3 юни ще може да се пътува от и за Италия. Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че страната не може да чака появата на ваксина, защото удължаване на рестрикциите що доведе до разрушаване на икономическата и социалната структура.
Джузепе Конте, министър-председател на Италия: Поемаме премерен риск с ясното съзнание, че броят на заразените отново може да се увеличи. Принципите ни остават непроменени - и на първо място това е опазването живота и здравето на гражданите - това не подлежи на коментар. Но трябва да се адаптираме и да се подготвим за следващата фаза.
От днес пада извънредното положение в Естония, наложено на 13 март. А в държави, които по-бавно вдигат строгите правила вече се вдига социално недоволство. Срещу рестриктивните мерки протестираха в Румъния и Германия.
В Австралия вече бяха отслужени първите литургии в присъствието на вярващи. На тях могат да присъстват само по 10 души, като спазват отстояние по между си. Кой да присъства е въпрос на договаряне със свещеника и между самите енориаши. Вълнението и за двете страни беше голямо.
Отец Джефри Плант: Да бъдем физически с пасството си, макар и в намален състав - е благословия за нас. И отново да можем да споделим словото Господне и Евхаристията с вярващи е голяма радост за мен.
Даниел Куок: Прекрасно е отново да сме заедно, както и физически да получаваш причастие.
Храмовете ще се дезинфекцират след всяка литургия.
А в парковете в Ню Йорк - градът е сред най-засегнатите от коронавируса, вече има посланици на социалното дистанциране. Това се хора, които следят посетителите в зелените площи и алеите да спазват препоръчителното разстояние от поне метър и половина и да носят предпазни средства. И ако част от хората не бяха съгласни да им се казва къде да седят или ходят, то други одобряват т.нар. посланици.