НОВИНИ

Радев: Политиката на иновации трябва да бъде приоритет на управляващите

радев политиката иновации приоритет управляващите
Снимка: БГНЕС
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
15:00, 18.07.2022
Чете се за: 04:22 мин.
У нас
Слушай новината

"Убеден съм, че именно сега, когато сме на прага на преформатиране на политическото пространство, трябва да се напомни на всички политици, които ще поемат отговорност за управлението на страната, че именно политиката на иновации трябва да бъде приоритет на всяко едно правителство", заяви президентът Румен Радев по време на откриването на Национална кръгла маса "Иновациите – възможности пред България".

Държавният глава подчерта, че доскоро иновациите са се приемали като катализатор на глобализацията, днес са ключ към овладяване на кризите, а утре те уверено се превръщат в гарант на прогреса и за качеството на живот.

Радев напомни, че страната ни е на предпоследно място в Европа по развитие на иновации през 2021 година, в групата държави определени като скромни или плавни иноватори и призова към насърчаване. По думите му България е само с 1% ръст за миналата година, а съседни държави като Гърция и Сърбия бележат 8% ръст.

Президентът подчерта, че отношението към иновациите е индикатор за бъдещето и това бъдеще все повече ще дели държавите на такива, които развиват иновации и високи технологии и задават световния и обществения дневен ред и на държави, които ще консумират тези технологии и ще стоят в периферията на общественото развитие.

Румен Радев заяви, че високата национална цел на България е да се отделим от дъното на Европа по стандарт и качество на живот.

"Това изисква дълбока трансформация и преструктуриране на нашата икономика към икономика на знанието и икономика на високата добавена стойност. Това няма как да се случи без прогресивна и устойчива политика на иновациите. Ние не можем вече години наред да постигнем своята национална цел, именно 1,5% от БВП да бъде изразходван за научноизследователска дейност", допълни държавният глава.

Радев заяви, че ни трябва нов модел по научноизследователска и иновационна екосистема. "Държавата няма водеща роля в тази политика, но тя укрепва тази екосистема, тя задава стимулите, тя задава тези условия, които да позволят да се развива образованието, научната инфраструктура и дава перспектива и е като гарант за интегриране на възможностите, които се дават на ЕС ниво и световно ниво", каза още президентът.

Форумът събра представители на държавни и международни институции, научните и академичните среди, както и на български иновативни предприятия и стартъп организации.

Мария Габриел, европейски комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж, очерта перспективите пред иновационната политика на Европейския съюз и усилията, които се полагат. Тя представи новата иновационна европейска програма и инициативите – привличане на частни инвестиции, привличане на таланти, развитие на местните екосистеми, развитие на лаборатории за експерименти и иновации.

Драгомир Заков, министър на отбраната в оставка, очерта от своя страна основните проблеми, които стоят пред държавата.

"Инвестициите в ключови нововъзникващи технологии са предпоставка да имаме въоръжени сили, способни да оперират заедно с нашите съюзници, говорим за оперативната съвместимост", каза Заков.

Той добави, че колкото по-бърз е темпът на технологично развитие, толкова по-бързо бихме преминали през сътресенията в икономиката ни.

В рамките на дискусията бяха обсъдени възможните цели и приоритети за страната ни в областта на иновациите.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Мачът Македония Гьорче Петров - ЦСКА ще се играе в Скопие
Мачът Македония Гьорче Петров - ЦСКА ще се играе в Скопие
Красимир Инински: Плановете са да продължим развитието на бокса
Красимир Инински: Плановете са да продължим развитието на бокса