НОВИНИ

С аплодисменти и на крака: Народното събрание прие окончателно промените в Конституцията

Проектът за изменение на основния закон получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС

Милена Кирова
от Милена Кирова
10:35, 20.12.2023 (обновена)
5081
Чете се за: 09:17 мин.
У нас
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Промените в Конституцията вече са факт след като Народното събрание одобри на трето четене проекта за изменение на основния закон. Последното финално гласуване се проведе поименно като всеки народен представител по азбучен ред ставаше от мястото си и казваше как гласува - "за", "против" или "въздържал се".

Очаквано, конституционното мнозинство на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС подкрепи промените в основния закон. Единствено Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува "въздържал се", с което предизвика аплодисментите на опозицията.

Останалите формации в парламента не подкрепиха проекта като "Възраждане" и "Има такъв народ" готвят жалба в Конституционния съд.

Върху измененията на основния закон не може да се наложи вето от президента.

Конституционното мнозинство в парламента даде заявка, че ще продължи работа с промени в съдебните закони.

Подробности вижте във включването на Милена Кирова

Какви са политическите реакции?

След окончателното приемане на измененията в Конституцията министърът на правосъдието Атанас Славов заяви, че промените са по-добри от първоначално внесения проект и това се дължи на диалога между трите формации.

"За последните 30 години това е най-голямата стъпка, която прави страната ни към това да е европейска, демократична и правова държава. Тези промени са гаранция, че България ще стане активен член на ЕС, ще остане парламентарна република и няма да има еднолично вземане на решения. Аз съм удовлетворен, даже приетите промени са по-добри от внесените, което стана възможно благодарение на диалога", посочи Славов.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов благодари на колегите си, които подкрепиха проекта, както и на депутатите от БСП за България, че вчера останаха в зала и участваха в гласуването.

"С приетите промени става възможно да продължим институционалното разграждане на корупционния модел в България. Този корупционен модел в различни периоди е олицетворяван от различни образи, но неговото разграждане е въпрос на институционално действие. И важното на тези промени е, че съумяхме да изградим политически консенсус, независимо как сме се обвинявали във времето, защото обвинения е имало във всички посоки", посочи Христо Иванов.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов напомни, че некоалиционните партньори имат още поети ангажименти.

"Това, което бяхме поели като ангажимент да подкрепим - 69 от 69 депутати, сме го свършили, така че сме изпълнили ангажимент. Това, което от този момент нататък е изключително важно и заради което също се събрахме - е бюджета", посочи Борисов.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза, че днес сме свидетели на промяна в Обществения договор.

"След 33 години общественият договор се смени. Когато едни и същи правила се прилагат за 33 години - крайният резултат е липса на чувство на справедливост, липса на чувство на законност. Днес можем да кажем, че тези правила се смениха и когато те се смениха, ни дава надежда, че сега със следващите стъпки, които няма да са лесни, ще стигнем дотам, където всички ние бленуваме като българи - за една справедлива европейска държава", посочи Петков.

Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски определи днешния ден като добър за България.

"Много съм доволен от успеха. Мисля, че днес е исторически ден за България. Най-накрая имаме парламентарна република в пълния смисъл на думата. Приключихме вече темата с тези служебни правителства, които управляват безконтролно, което е най-важното - няма да има безвремие. Народното събрание ще работи по всяко време и ще има контрол над служебни министри, има голям избор за широк кръг за премиери. Много съм доволен от успеха. Съдебната система е ясно - тази реформа е важна, надявам се, че това е един добър ден за България", каза Пеевски.

От опозицията разкритикуваха промените. "Възраждане" и ИТН ще сезират Конституционния съд.

"От днес нататък с тези промени, срещу които сме почти подготвили жалбата до КС, се узаконява националното предателство. С даването на възможността двойни граждани, нямащи никаква връзка с България, да стават министри и депутати, това е само първата крачка. Ще има и други - президент, шефове на служби", каза председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов.

"От всички вреди, които сглобката нанесе на държавата досега, промяната в Конституцията е най-голямата. Разпределиха си порциите в Съдебната система", коментира председателят на БСП Корнелия Нинова.

"Тези промени бяха приети с натиск и насила от едно извратено мнозинство, което няма общо помежду си, освен личния икономически интерес. Ние, разбира се, ще сезираме Конституционния съд, категорично", каза Станислав Балабанов от ПГ на ИТН.

Какво е заложено в промените в Конституцията?

С приетите поправки се ограничават правомощията на президента при съставяне на служебно правителство.

При служебно правителство премиер ще се избира между списък от хора. След критиките на конституционалистите председателят на Върховния касационен съд беше изключен от този списък. Изборът на служебен премиер ще бъде между:

  • председателя на НС
  • управител или подуправител на БНБ
  • председател или зам.-председател на Сметната палата
  • омбудсман или заместник-омбудсман

Мандатът на главния прокурор се намалява от 7 на 5 години без право на повторен мандат.

Висшият съдебен съвет се разделя на две - ВСС с 15 членове и Прокурорски съвет с 10 членове.

Българи с двойно гражданство вече да могат да стават депутати, ако са живели последните 18 месеца в страната съгласно промените в Конституцията.

Нападки и напрежение в пленарната зала

А иначе, третото гласуване на законопроекта започна с напрежение и нападки в пленарната зала. Тази сутрин в декларация от парламентарната трибуна председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че правителството е "съставено от престъпници":

"Вчера административният съд обяви демонтажа на Паметника на Съветската армия за незаконен. Оказа се, че някои съдии не са подвластни на олигарси. Има светлина в тунела. Това няма как да остане безнаказано. Демонтажът на един паметник е само един символ на беззаконието, в което живеем 30 години".

Костадинов посочи още, че втори ден парламентът е обграден от полиция и попита от кого се страхуват останалите:

"Вие, Пеевски, има защо да се притеснявате. Не за първи път се случва хора, попаднали във властта да обслужват една велика сила като обиждат друга велика сила".

Според лидера на "Възраждане" решенията в България се взимат от "убийци":

"Тази глутница от мултимилиардери ще помете всеки. Не се накрадохте вие, непрочели една книга, а сега променяте конституцията. Нека господ ви дари с това, което заслужавате. Ако заслужавате щастие - нека е щастие, ако е линч - нека да е линч (...) Днес вие режете българския народ и държава с флекс".

Председателят на парламента Росен Желязков наложи забележка на Костадинов:

"Трябва да ви отстраня за 3 заседания, но няма да ви отстраня, защото това е търсена провокация", коментира Желязков.

От ПП-ДБ заявиха, че ще вземат всички институционални мерки относно действията и говоренето на "Възраждане".

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Мери Ърпс бе избрана за спортист на годината във Великобритания
Мери Ърпс бе избрана за спортист на годината във Великобритания
241 са новите случаи на коронавирус у нас
241 са новите случаи на коронавирус у нас