Хиляди изкачиха историческия връх Околчица
2 юни е денят на един от най-великите синове на България и гениален поет Христо Ботев. На този ден си спомняме, че Ботев е дал на България не само най-красивите си стихове и публицистика, а е отдал и живота си, за да я види свободна.
Точно в 12.00 часа с едноминутно мълчание, вой на сирени и звън на камбани страната отдаде почит към паметта на загиналите за свободата на България.
Традиционно на историческия връх Околчица във Врачанския Балкан, където преди 148 години героично е загинал Ботев, се проведе всенародно поклонение.
Хората казват, че пазят и помнят уроците на великия български революционер и ги предават на поколенията. Също по традиция днес се провежда и националният поход "По стъпките на Ботев". В него се включиха около 2000 души от цялата страна - най-малкият участник е на 4 години, а най-възрастният - на 79.
На Околчица беше и служебният премиер Димитър Главчев.
"Ще кажа само - "Тоз, който падне в боя за свобода, той не умира". Дълбок поклон пред всички загинали за свободата на България и да живее България", каза той.
Вижте още в прякото включване
Катастрофа между два тежкотоварни автомобила затвори временно Прохода на Републиката
Полицията откри в склад авточасти от крадени автомобили в София, мъж е задържан
Следи от мечка и малко мече са открити по тялото на мъжа, намерен край хижа "Рудничар"
Водни салюти, стотици фенове и приятели посрещат DARA на летището в София
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова за домакинството на "Евровизия" 2027: Надяваме се на мощната и стабилна подкрепа на институциите