Националният архив на САЩ публикува 13 000 документа, свързани с убийството на президента Джон Ф. Кенеди през 1963 година - събитие, предизвикало шок в целия свят и безкрайни спекулации, които продължават и днес.
Белият дом обаче блокира обнародването на много други архиви за покушението поради съображения за националната сигурност. Много материали по случая вече бяха разсекретени през декември миналата година. По данни на Националния архив на САЩ вече са достъпни около 97% от общо пет милиона страници по случая.
Според президента демократ Джо Байдън ограничен брой материали остават засекретени като необходима мярка за "предотвратяване на щети за армията, операциите на разузнаването, силите на реда или външната политика."
Убийството на Джон Ф. Кенеди на 22 ноември 1963 година в Далас породи множество теории за заговор, подхранвани от стотици книги и филми като "JFK" на Оливър Стоун от 1991 г. Конспиративните версии отхвърлят официалното заключение на комисията "Уорън", която през 1964 година посочи за извършител Лий Харви Осуалд.
Според разследването бившия морски пехотинец, живял известно време в бившия Съветски съюз, е действал сам. Самият Осуалд беше убит два дни след покушението. Сред най-популярните алтернативни теории са, че той е бил оръдие на Куба и Съветския съюз. Други смятат, че убийството е поръчано от кубинската опозиция срещу Кастро с подкрепата на американските тайни служби или от противници на Джон Ф. Кенеди в Съединените щати.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube