Бедствено положение обявиха в Кюстендилска област. Причините за тази крайна мярка са огромните загуби на овощните насаждения във всички общини в областта, заради ниските температури и снега от миналите дни.
Близо 25 хиляди декара са овощните насаждения от череши в Кюстендилска област, сочат данните на Института по земеделие. След продължителните дни на минусови температури обаче, загубите за производителите са огромни.
Димитър Домозетов – производител на череши и ябълки в село Пиперков чифлик: "Ще има череши за компот, но за стокова продукция няма да има, защото ако тук-там случайно някой цвят се е запазил, то няма да е продукция за пазара. Хората се постараха, всички пареха, долината пушеше, но ефект няма.
Ивайло Борисов – производител на череши и ябълки в село Лиляч: "100% от черешите реколтата е загубена, и най-вероятно няма да спрем да виждаме по пазарите кюстендилска череша, това няма да е кюстендилска череша, може да бъдете сигурни."
Последиците от ниските температури принуди местните власти да вземат мерки. След среща на производителите на овощни плодове с кмета на община Кюстендил и областния управител, в една от най-плодородните области в страната беше обявено бедствено положение.
Огнян Атанасов – кмет на община Кюстендил: "По данни на производителите, по-адекватно компенсиране се получава тогава, когато има обявено бедствено положение, а случая наистина беше бедствено положение. Защото това, което се случи бяха наистина екстремно ниски температури до -7 градуса, което на практика съсипа цялата реколта."
Тази седмица предстои комисии от общината, областна администрация и фонд "Земеделие" да огледат щетите по места. След това се очаква да се изчисляват компенсациите за всеки производител по отделно. Каквато и сума да бъде изплатена обаче, няма да компенсира положения труд и загубите, казват от сектора.