ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Силно фрагментиран парламент след вота в Румъния - 7 партии влизат в управлението

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Стилиян Деянов
A+ A-
Чете се за: 02:40 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Управляващата Социалдемократическа партия печели парламентарните избори в Румъния. При преброени почти 100% от протоколите, те печелят почти 23% от гласовете, втори са „Алианс за обединение на румънците“ с 18%, а на трето място са Национално-либералната партия с подкрепа от 14 на сто. Седем партии ще имат представители в Сената и Камарата на депутатите през предстоящия мандат. Управляващите изпревариха възраждащото се крайнодясно движение, което оспорва прозападната ориентация на страната.

      Румънците спасиха проевропейския път на страната чрез едно безпрецедентно гласуване с рекордно висока избирателна активност - цели 52%. Това не се е случвало от поне 20 години. Най-лошият сценарий беше избегнат, но все пак националистическите, пропутинистките и антизападните партии имат над 30 на сто от гласовете. Това създава опасност от голяма коалиция на проевропейските партии, от много разнородни партии, което би създало проблем за следващите 4 години за румънската демокрация.

      "Преди 4 години имахме крайнодясна партия с около 10%, сега имаме три, които общо имат 31, 32%. Това можеше да се очаква, след като преди седмица крайнодесният кандидат спечели първия тур на президентските избори, а общия сбор на крайнодесните, пропутински кандидати беше 38%. Сега, все пак първи са социалдемократите, които губят 5-6% спрямо 2020 г., което не е лошо с оглед на това, че те управляваха. Губещи са нацоналлибералите и реформистката партия "SOS Румъния". Имаме много фрагментиран парламент със 7 партии плюс 17 или 18 малцинствени", каза Кристиан Преда, професор по политология.

      БНТ: Отивате към български сценарии?

      - Всички говорят за български сценарий, но аз съм скептичен, защото Румъния е единствената бивша комунистическа страна, която никога досега не е имала предсрочни избори. Трудно се разпуска парламентът, президентът трябва да изчака 60 дни на неуспешни опити за сформиране на мнозинство и после пак не е задължен да го разпусне", обясни Кристиан Преда, професор по политология.

      Вижте прякото включване на Стилиян Деянов

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?