От този месец спасителите трябва да са в пълен състав на всички охраняеми български плажове
Факт са първите случаи на удавници това лято. В края на миналата седмица 66-годишен мъж загуби живота си в морето край Приморско.
В същото време от този месец спасителите трябва да са в пълен състав на всички охраняеми български плажове.
Васил Алексиев, ст. спасител и инструктор по водно спасяване към Българския Червен кръст, даде яснота за какво да внимаваме, за да не се стига до инциденти.
"Предимно трябва да се провери дъното, да се проверят теченията и нагласата да е такава, че според нашите сили и възможности да отидем до там, докъдето може да се върнем. А има някои, които не изпълняват тази система и се налага ние да влизаме, да преценим обстановката и какъв е пострадалият, за да може да го изтеглим. Тук използваме 100-метровото въже, за да могат спасителите, които са обучени да мислят, да разсъждават, да преценят обстановката и да действат със съоръжение, което е необходимо да извадим пострадалия", каза Алексиев.
Алексиев коментира колко човека стандартно има на пост по време на смяна.
"По принцип са двама на пост, ние сме 10 човека в момента. Пет поста, 10 човека. Когато имаме инцидент, от съседните постове по един идва да помага на другите двама и така стават четирима", обясни Алексиев.
Николай Димитров от Асоциация на концесионерите на морски плажове заяви, че в бранша има липса на кадри.
"Много трудно набавяме бройки спасители, като има голяма липса на кадри не само в този бранш, а навсякъде. Относно новото им работното им време, аз приветствам решението на министерството, тъй като това са наши предложения. Постовете отварят от 9.00 до 18.30 ч., като това спомага за по-доброто опазване на човешкото здраве и живот, тъй като хората в момента плажуват до по-късно", каза Димитров.
Вижте повече в прякото включване на Давид Сукнаров