НОВИНИ

Спешна помощ по въздуха: Над 40 успешни мисии са изпълнили екипите с медицинския хеликоптер

Ерика Шаумян
от Ерика Шаумян
12:42, 05.01.2025
Чете се за: 03:20 мин.
У нас
Снимка: БТА/Архив
Слушай новината

Изминалата 2024 година е била успешна за екипите на спешната медицинска помощ по въздух. За да спасяват животи, те са изпълнили над 40 успешни мисии. Тази година се надяват, че вече ще могат да помагат на пострадали в цялата страна, а това може да се случи с още хеликоптери.

Екипът на доктор Мартин Малчев се връща от една от последните успешни мисии по въздух за 2024 година:

"Става въпрос за млада жена с инфекциозно заболяване в кома, която беше транспортирана от Благоевград до УМБАЛ "Св. Анна" в София."

Медиците споделят, че всички спасителни мисии са напрегнати.

Мед. сестра Нина Минкова: "Пространството и времето са ограничени и трябва предварително да се прецени всяко едно движение и действие, за да завърши възможно най-успешно всяка една мисия."

Д-р Мартин Малчев: "Пациентите често са в критично състояние. Тоест, интубирани, катехоламгини им поддържат кръвното налягане и една малка грешка може да доведе до летален изход."

При тежки инциденти с много жертви, първото нещо, което медицинските екипи правят е триаж - подреждане на пострадалите по ниво на спешност.

Д-р Мартин Малчев: "Категоризират се най-често по 4 категории и се отбелязват с цвят. Черният цвят знаеш, че пациентът е починал или ще почине непосредствено в много кратко време. Червеният е много спешен пациент, на който бързо трябва да му се окаже медицинска помощ - най-често в специализирано заведение. Жълтият е, ако може да се каже отложена спешност и зеленият е не представлява никакво притеснение за медицинския персонал. Ако попаднем на такава мисия, в спектъра на работа най-често ние ще вземем този, който е с цвят червен."

Медицинският хеликоптер и мисиите, които се извършват с него са важни, защото при травматични състояния е ключов моментът на "златния час".

Д-р Мартин Малчев: "Идеята е, че от момента на травматизма до момента на постъпване в болница и до започването на медицинските интервенции вътре в болница идеалното време е един час. Примерно този случай от Благоевград до София ще отнеме средно два часа, а на нас ни отне 20 минути."

Мед. сестра Нина Минкова: "Хеликоптерът може да кацне на супер недостъпни места, където друго транспортно средство не може да стигне."

Медицинският екип на спешната помощ по въздуха мечтае през тази година да има по-малко мисии.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Сбъдната мечта: Да обиколиш Сицилия на две колела за 10 дни
Сбъдната мечта: Да обиколиш Сицилия на две колела за 10 дни
Валентина Георгиева спечели наградата за най-добър млад спортист на България
Валентина Георгиева спечели наградата за най-добър млад спортист на България