ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Срещата за климата в Баку скара бедни и богати

Чете се за: 03:07 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Борбата за овладяване на климатичните промени скара бедните и богатите страни по време на Конференцията за климата в Баку. Форумът трябваше да завърши още в петък, но беше удължен до постигане на компромис. Участниците се споразумяха, бедните държави да получават по 300 милиарда долара годишно, за да са справят с изменението на климата.

      Американският президент Джо Байдън нарече споразумението от Баку "историческо". Приветстваха го и много европейски страни. Но не всички на конференцията аплодираха финалния документ.

      От Баку делагациите от бедните държави и от страните - най-уязвими на климатичните промени си тръгнаха с поредното разочарование.

      Седрик Шустер, председател на Алианса на малките островни държави: "Дойдохме на конференцията за честна сделка. Но имаме усещането, че не бяхме чути".

      В проекторезолюцията се предлагаше богатите държави да отделят годишно по 250 милиарда долара, с които бедните държави да се борят с климатичните промени. Най-уязвимите държави настояваха средствата да бъдат увеличени до 500 милиарда долара. "Часовникът беше спрян", докато участниците постигнат споразумение, което отне 33 часа.

      Компромисът, който беше постигнат тази нощ в Баку е богатите държави да отпускат по 300 милиарда долара годишно на развиващите се държави. Решение, което предзивка възмущение сред някои делегати. Участниците от Индия определиха сумата като "нищожно малка", от Боливия я нарекоха "подигравка". Преговарящите от Нигерия заявиха, че "това е климатична несправедливост".

      Чандни Райна, финансов министър, Индия: "Този ​​документ не е нищо повече от оптична илюзия. Според нас това няма да отговори на огромното предизвикателство, пред което всички сме изправен".

      Преговорите не успяха да доразвият и споразумението от миналата година, което призова държавите да „се откажат от изкопаемите горива“. В Баку все пак беше постигнат напредък в разработването на глобалния въглероден пазар.

      Някои световни лидери и много природозащитници бойкотираха тази година климатичния форум, заради страната-домакин. Азербайджан е един от най-големите производители и износители на петрол и газ в света. На ротационен принцип домакин трябваше да бъде държава от Източна Европа. България беше най-големия претендент, но Русия наложи вето.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?