НОВИНИ

Срещата за климата в Баку скара бедни и богати

Биляна Бонева
от Биляна Бонева
07:36, 24.11.2024 (обновена)
Чете се за: 03:07 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Борбата за овладяване на климатичните промени скара бедните и богатите страни по време на Конференцията за климата в Баку. Форумът трябваше да завърши още в петък, но беше удължен до постигане на компромис. Участниците се споразумяха, бедните държави да получават по 300 милиарда долара годишно, за да са справят с изменението на климата.

Американският президент Джо Байдън нарече споразумението от Баку "историческо". Приветстваха го и много европейски страни. Но не всички на конференцията аплодираха финалния документ.

От Баку делагациите от бедните държави и от страните - най-уязвими на климатичните промени си тръгнаха с поредното разочарование.

Седрик Шустер, председател на Алианса на малките островни държави: "Дойдохме на конференцията за честна сделка. Но имаме усещането, че не бяхме чути".

В проекторезолюцията се предлагаше богатите държави да отделят годишно по 250 милиарда долара, с които бедните държави да се борят с климатичните промени. Най-уязвимите държави настояваха средствата да бъдат увеличени до 500 милиарда долара. "Часовникът беше спрян", докато участниците постигнат споразумение, което отне 33 часа.

Компромисът, който беше постигнат тази нощ в Баку е богатите държави да отпускат по 300 милиарда долара годишно на развиващите се държави. Решение, което предзивка възмущение сред някои делегати. Участниците от Индия определиха сумата като "нищожно малка", от Боливия я нарекоха "подигравка". Преговарящите от Нигерия заявиха, че "това е климатична несправедливост".

Чандни Райна, финансов министър, Индия: "Този ​​документ не е нищо повече от оптична илюзия. Според нас това няма да отговори на огромното предизвикателство, пред което всички сме изправен".

Преговорите не успяха да доразвият и споразумението от миналата година, което призова държавите да „се откажат от изкопаемите горива“. В Баку все пак беше постигнат напредък в разработването на глобалния въглероден пазар.

Някои световни лидери и много природозащитници бойкотираха тази година климатичния форум, заради страната-домакин. Азербайджан е един от най-големите производители и износители на петрол и газ в света. На ротационен принцип домакин трябваше да бъде държава от Източна Европа. България беше най-големия претендент, но Русия наложи вето.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Официална визита на президента Румен Радев във Виетнам
Официална визита на президента Румен Радев във Виетнам
Слънчева неделя, но сутринта много студено време
Слънчева неделя, но сутринта много студено време