Зимата започна да създава неприятности по високите проходи, където превалява сняг. Но в страната има един проход, които е перманентно затворен, заради лошото състояние на пътя. Десетки са митовете и легендите, защо пътят повече от 20 години не се оправя. Става въпрос за "Златишкия проход", който е и една от най-кратките връзки между Северна и Южна България. Защо и хората, и общините и институциите - желаят отсечката да бъде ремонтирана, но с години решение не се намира?
С дължина от само 24 километра и 1385 метра надморска височина "Златишкият проход" е най-кратката връзка между Северна и Южна България за Средногорието. Свързва Златица и Етрополе. Връзка, която при нормални условия би позволила преминаването на планината за около половин час. Но близо 20 години проходът остава затворен. Причината - лошото състояние на асфалтовата настилка. През годините "Златишкият проход" е ремонтиран частично, но новият асфалт е само до някъде, а нагоре започват дупките.
Ивайло,хижар на хижа ''Кашана'': "Постоянно се чупи, гуми пукаме, много и коли други".
Макар официално да е затворен, проходът редовно се ползва от шофьорите, работещите в близките рудници и туристи - това ни разказва хижарят на хижа "Кашана" - Ивайло.
Ивайло, хижар на хижа ''Кашана'': "През лятото има туристи, през зимата по-малко, но оплакват се от пътя, то почти пеша идват. Не е хубав, трябва все с високи коли".
Компанията на Костадин днес ще лети. Тук условията за парапланеризъм са отлични.
Костадин Николов, парапланерист: "Това е много популярен старт за парапланеристите и използваме хубавото време, макар и делничен ден, за да летим".
"Първият път, когато дойдох тука, мисля че беше 2018 или 2019, то си имаше знак, че е затворен пътят. Даже се чудех дали да се кача до хижа "Кашана" и оттогава си е все едно и също, не съм виждал техника, някакви ремонти, но пък се чисти, чисти се заради работниците зимата като падне сняг пътя се чисти, а уж е затворен".
Преди години пътят е ремонтиран, но неясно защо - само наполовина. Не е ясно дали парите не са стигнали или желанието, но с времето асфалтът на останалите десет километра към билото си е тръгнал.
"Неприятни няколко километра, които не знам, защо не ги ремонтират. От другата страна към Етрополе е по същия начин, има може би около 5-6 километра, които са в ужасно състояние, не всеки автомобил е ок да преминава оттам и аз лично не мога да си обясня - защо? Ако беше това в Родопите - нямаше да се случи, там пътищата и интересите са много по-сериозни".
Ивайло, хижар на хижа ''Кашана'': "От рудника поддържат пътя - чисти се постоянно, работници минават, понякога закъсняват заради пътя - всичко е ....".
Най-близката алтернатива за шофьорите е проходът Арабаконак. Но той удължава пътя с 85 километра. Другият възможен маршрут е през "Витиня" и автомагистрала "Хемус", но така разстоянието между Етрополе и Златица вече става 128 километра. А липсата на здрав, безопасен, пряк път създава трудности за общините и от двете страни на Балкана.
инж. Любомир Цветков, кмет на община Златица: "Проходът е важен икономически - тъй като ако проходът в момента работи ще преминават доста автомобили, товарни автомобили, леки, които ще допринесат за икономическата стабилност на района, на Средногорието".
инж. Владимир Александров, кмет на община Етрополе: "Аз лично в рамките на 20 години съм участвал в 2 първи копки, едната беше по времето на Олимпи Кътев като областен управител на София област и втората копка мисля, че беше през 2013 година по времето на премиера Орешарски".
"Липсата на безопасно преминаване, ограничено в тонажите на камионите, възпрепятства развитието на местните бизнеси и смея да твърдя, че Стара планина е красива с туристическите забележителности и множеството хижи, които се намират в района, така че туризмът ни е загубил също от липсата на нормален проход".
Пътят е част от републиканската пътна мрежа и съответно за него отговаря Агенция пътна инфраструктура. Оттам признават, че заради все по-натоварения трафик е нужен алтернативен път.
инж. Румен Сачански, директор на ОПУ-София: "Тунелът е изпълнен, но той така или иначе не се ползва в момента, тъй като самият проход е затворен. Преди 50 години хората са мислили, че е необходимо да се направи още един проход през Стара планина, но с изграждането на АМ ''Хемус'' през Витиня, нали, явно за тогавашните условия необходимостта е отпаднала, но както виждате трафикът стана много натоварен в цялата страна, така че трябва да има още един проход през Стара планина, който да могат да ползват гражданите, тъй като и двете магистрали и "Тракия" и "Хемус" са много натоварени".
Засегната икономика, липса на свързаност и по-високи транспортни разходи за хората са само част от щетите, които местните понасят заради липсата на път. Затова и инициативи за ремонт не липсват.
инж. Любомир Цветков, кмет на община Златица: "2023 година областната управа покани кметовете на засегнатите общини, през които преминава прохода за среща. Имаше проект съвместно с АПИ и Областната управа, който проект - не мога да отговоря, защо не се получи. Поради липса на организация, поради липса на средства или по причини, които са незнайни за мен. Така, че проходът остава в това положение, в което е - официално затворен".
инж. Владимир Александров, кмет на община Етрополе: "Стойността, която тогава 2022 година е стартирала оценката възлизаха на около 27,5 млн. за съжаление тази концепция към днешна дата не намери нейното развитие и нужната подкрепа, за да се получи финансирането и се надявам това да стане при едно следващо стабилно правителство".
Пътната агенция е изготвила план за рехабилитация на прохода още преди 2 години. Засега обаче пари за него няма. План-сметката показва, че с актуализираните цени - вече са необходими 40 милиона лева.
инж. Любомир Цветков, кмет на община Златица: "В миналото няколко пъти се подема тази инициатива за този проход, но е имало няколко пъти някакви съпътстващи причини, които дали било липса на средства, дали било липса на ресурс или разрешителни за проекти и така нататък, но не мога да отговоря точно какви са причините за неотварянето и неползването на този проход".
инж. Румен Сачански, директор на ОПУ-София: "Административно проектът е одобрен и сега се чака финансиране".
Една от мистериите на "Златишкия проход" остава изграденият през миналия век - тунел "Кашана", но така и никога не влиза в експоатация. Легендите, кой и защо е изградил тунела са няколко. Едната е, че е бил необходим за рудодобива в района, другата, че е бил стратегически обект за военните.
инж. Владимир Александров, кмет на община Етрополе: "Една от версиите е, че близост до територията на нашата община има едно секретно поделение - една от версиите е, че и този тунел е построен от военните, за да си прекарват тежка техника през Стара планина,а не да минават през билото и да мине през тунелите".
Макар изграден и запазен, тунелът не е част от последния изготвен проект. А би билa добра възможност да се скъси пътят с ненужни завои по билото. Така и част от ремонта на онези 10 километра в стил лунен пейзаж - ще стане излишна. Според актуалния проект съоръжението ще остане бетонен паметник насред Балкана. Заради поредния абсурд в тази история.
инж. Владимир Александров, кмет на община Етрополе: "Тунелът в перфектно за времето си състояние, техническо и експерти, които са запознати с тунелното строителство при оглед ще го потвърдят това нещо, няма хидропроявления, няма подуване на пода, тунелът е въпреки годините в едно много добро техническо състояние".
инж. Румен Сачански, директор на ОПУ-София: "Самият тунел не е включен в проекта тъй като не е обследван, не се знае какви са му експолатационните качества. Но мисля, че от АПИ можем да възложим едно обследване на тунела, ако решим да го ползваме, разбира се".
И макар желанието и на хората, и на местната власт, и на институциите - да е едно - да има нормален път, то оказва се има една основна спирачка.
инж. Любомир Цветков, кмет на община Златица: "Седем вече избора се провеждат в държавата, а когато държавата не работи както и в момента, общините са държавни институции, които и те забавят своята работа тъй като са зависими от различни министерства и различни държавни институции в самата държава. Да не прозвучи грубо, но спира и работата на общините".
инж. Владимир Александров, кмет на Община Етрополе: "Без държавни политики в тази насока - няма как да се случат нещата".
инж. Румен Сачански, директор на ОПУ-София: "Сроковете не мога да ги кажа, тъй като първо трябва да се осигури финансирането, пък тогава да се проведат поръчките, да се избере изпълнител и вече да започнат дейностите".
В древността римляните използвали често прохода като най-краткия път за пресичане на планината. Днес векове по-късно и 50 години от построяването на съвременното шосе, държавата не успява да намери краткия път, за да ремонтира 24 километра път.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News