ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Почина известният актьор Вал Килмър
Чете се за: 00:27 мин.
НА ЖИВО: Депутатите обсъждат вота на недоверие срещу...
Чете се за: 01:05 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Студенти от СУ изследват генома на COVID-19 в нова лаборатория

Чете се за: 01:02 мин.
Наука и технологии
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Нова лаборатория в Софийския университет ще помага в борбата с COVID-19.

      Учебният център по молекулярна генетика вече е отворен и завършващите студенти ще могат да практикуват - как се правят PCR тестове и да са полезни на здравните инспектори в борбата с вируса. Лабораторията е създадена с дарение на Фондация "Манджуков".

      В новата учебна лаборатория студентите ще се обучават как да изследват вируси и как да правят PCR тестове с апаратура за молекулярно генетични изследвания, която се използва в реалните лаборатории за COVID-19. Идеята е следствие от молба на здравните власти студентите от катедра Генетика да се включат в борбата с вируса.

      Гл.ас. д-р Димитрина Митева - ръководител на Лаборатория по генетика -СУ: Имахме заявка от РЗИ да се включат доброволно студенти, при което възникна спор между тях, че те никога не са имали практически упражнения, че нямат оборудвана лаборатория.

      Доц. Светослав Димов - ръководител на катедра "Генетика" - СУ: Това наистина, както каза колежката е един проблем, появиха се в началото много лаборатории, намериха се пари за апаратура, но нямаше хора, които да знаят как да работят с тази апаратура.

      Преподавателите разпознават много от своите бивши студенти работещи в лабораториите за PCR тестове. Признават, че генетичните изследвания не само на вируса, но и на човешката реакция към него са от голямо значение за спечелване на битката.

      Доц. Светослав Димов - ръководител на катедра "Генетика" - СУ: От голямо значение има гените на конкретния индивид дали той ще се разболее и дали няма да се разболее и съответно как ще изкара заболяването. Има случаи в едно семейство, мъжът се разболява, кара тежко, жена му диагностицират, че е заразена, но на практика го кара безсимптомно - това е благодарение на нашите гени.

      Микаела Станчева - студент: Очаквам да науча всичко, което ще ми е нужно, за да работя впоследствие по специалността, която съм избрала да запиша.

      В лабораторията студентите ще могат да работят от 22 ноември, онлайн лекциите обаче ще продължат и след този период заявиха от учебното заведение.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?