Телемедицината у нас вече е факт. Пилотно от Бургас заработиха две високотехнологични станции с помощта на които лекари преглеждат възрастни хора от разстояние без да се налага пациентите да стигат до болницата.
Д-р Лъчезар Иванов от държавната болница в Бургас вече извършва прегледи от разстояние в специално оборудван кабинет към Спешното отделение.
"Не всичко в медицината изисква да бъде прегледано на място. Има си неща, които ние знаем, че са свързани дали с пол, дали с други заболявания на пациент, дали с възрастта на пациента. Тепърва ще стане ясно дали ще бъде предизвикателство да се съчетае с работата ни в противошокова зала", заяви д-р Лъчезар Иванов, противошокова зала към УМБАЛ-Бургас.
От следващата седмица социалният патронаж в Бургас ще е снабден с мобилни станции и ще могат да обикалят по адреси на възрастни хора.
"Има апарат за измерване на кръвна захар, който ни е много важен на нас в Спешно отделение. Имаме пулсоксиметър, който също ни е много важен. Има термометър, има дори апарат, който ни позволява чрез поставяне на двете ръце да се провери ритъмът на пациента", допълни д-р Лъчезар Иванов.
Сред първите пациенти, прегледани от разстояние, е 88-годишната Анна Стойчева, която е трудноподвижна, невъзможно ѝ е сама да отиде до болницата, а се оплакала, че крайниците ѝ изтръпнали.
"Това са пациенти, които са с хронични заболявания, това са възрастни хора, голяма част от тях са самотни, които в условия на грипна епидемия, метеорологични тежки условия, отдалеченост имат трудности да проведат качествени консултации със специалисти", каза още Димитър Николов, кмет на Община Бургас.
А здравният министър, който дойде в Бургас, за да види ефективността на новата система, обяви, че кадри за телемедицина ще се обучават в Медицинския факултет в морския град.
Репортер: Давид Сукнаров
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube