Теодор Кабакчиев е на победа от титлата в Световния шампионат по Супер Ендуро

13:01, 03.02.2020
Чете се за: 01:35 мин.
Мотоциклетизъм
теодор кабакчиев победа титлата световния шампионат супер ендуро

Теодор Кабакчиев (Екстрийм Рейсинг, КТМ) е на едно състезание от титлата в световния шампионат по Супер Ендуро, който се провежда по д егидата на Международната федерация по мотоциклетизъм. Снощи в унгарската столица Будапеща габровецът записа безапелационна победа в петия кръг от шампионата на планетата в клас Junior (за състезатели до 23 години), като спечели и трите състезателни манша за зала „Ласло Пап“. Така с взетия пълен актив от 60 точки, Теодор излезе на върха в генералното подреждане за сезона, кръг преди края на надпреварата.

Подкрепян мощно от множество българи и цялата унгарска публика, Кабакчиев даде всичко от себе си, записа втора поредна победа в световния шампионат и показа, че е достоен за световното злато.

Българският шампион се представи великолепно още в тренировките и квалификациите, като си осигури най-добрата стартова позиция с първо време - 45.209 секунди.

В първия финал Тедоро излезе трети след старта, в последствие беше изпреварен от Адриен Жакон (КТМ, Франция), но бързо си върна позицията. На няколко секунди пред него битка водеха лидерът в генералното класиране на шампионата Леон Хентчел (Хускварна, Германия) и Тай Кулинс (ТМ, САЩ). В петата обиколка, минута и 30 секунди преди края на редовните шест, Хентчел падна, като препречи пътя и на Кулинс. Кабакчиев се възползва от подаръка и излезе напред, а до края с прецизно каране си осигури победата в манша.

По регламент, във втория финал състезателите потеглят в обратен ред и тези с най-добри времена от квалификациите са във втора стартова редица. Кабакчиев и тук се справи най-добре с тази трудност, взе от външната страна първия завой и излезе трети от втория, а основните му конкуренти Кулинс и Хентчел имаха проблеми и претърпяха падания. Още преди края на първата обиколка българинът вече беше начело и до края не позволи на никой да застраши първото му място.

Третият финал беше най-интересен. Теодор взе Холшот-а и поведе, но малко след това допусна грешка и беше изпреварен от Хентчел. След това двамата се „захапаха“ и си размениха водачеството няколко пъти. 24 секунди преди края на редовните шест минути Кабакчиев отново излезе пред Хентчел, а германецът в опита си да запази първата позиция допусна грешка и това означаваше трета поредна победа за българския шампион и общо пети спечелен манш от началото на сезона.

С пълен актив от 60 точки Кабакчиев спечели кръга в Унгария и отново изслуша българския химн на най-високото стъпало на почетната стълбичка. Хентчел остана втори с 45 точки, а Олсзови зае третото място с 43.

В генералното класиране българинът вече е лидер със 185 пункта, Хентчел е със 183, а Тай Кулинс – със 165.

Последният кръг от шампионата на планетата е на 14-ти март в Лодз, Полша и там Кабакчиев ще излезе с червения номер на водач в шампионата.

Още Мотоциклетизъм

Никола Мирославов спечели 3-ия кръг в испанския пистов шампионат в клас PreMoto3
22:03, 07.07.2024
Чете се за: 01:55 мин.
Франческо Баная се изкачи на първото място в генералното класиране на Moto GP след успеха за Гран при на Германия
16:25, 07.07.2024
Чете се за: 02:27 мин.