Теодор Кабакчиев: Винаги съм мечтал химнът на България да звучи на световно ниво

17:15, 18.01.2020
Чете се за: 02:11 мин.
Мотоциклетизъм
теодор кабакчиев винаги съм мечтал химнът българия звучи световно ниво

„Да чуеш химна в твоя чест е най-якото нещо и вероятно всеки един спортист се стреми към това. Аз лично винаги съм мечтал да направя така, че „Мила Родино“ да прозвучи на световно ниво и това беше един наистина много специален момент за мен. С гордост пях химна и се насладих на мига“, това сподели Теодор Кабакчиев след като спечели историческото първо място в третия кръг на свтовното първенство по Супер Ендуро на Международната федерация по мотоциклетизъм в Испания.

„Преди състезанието обстойно анализирах това, което се случи в Германия и осъзнах, че всъщност форсирайки себе си да карам по-бързо, допускам грешки. Целта ми беше да не позволявам това да се случи отново. Промених мисленето си, това беше основното. Между двата старта тренирах усърдно, но аз по принцип чувствам, че съм във форма. Главната промяна беше в главата ми. Този път успях да си изиграя добре картите и резултатът дойде“, добави роденият в Габрово пилот.

„Гледам да се забавлявам в състезанията и да не приемам нещата твърде на сериозно, защото това би повлияло негативно на представянето ми. Аз винаги давам всичко от себе си и ще продължа да го правя, а какъв ще бъде резултатът - ще видим накрая“, завърши Кабакчиев.

В Ла Коруня българинът направи уникално представяне. С първо и две втори места в трите състезателни манша на клас „Джуниър“ (пилоти до 23 години), талантливият ни състезател събра актив от 54 точки и се завърна в топ 3 на генералното класиране, като вече изостава само на 13 от първата позиция, а до края на шампионата има още два кръга.

Състезанието не започна добре за Теодор, който в началото на първия финал попадна в тапа на втория завой, от която се измъкна трудно, на седма позиция, със сериозно изоставане от повелия в надпреварата лидер в генералното подреждане за сезона Тай Кулинс (ТМ, САЩ). Последваха две падания, но с прецизно каране българският шампион постепенно стопи пасива и възползвайки се от грешките на останалите успя да си проправи път до второто място, като изпревари в последната обиколка и втория във временното класиране за шампионата – Леон Хентчел (Хускварна, Германия). Първи финишира полякът Доминик Олсзови (КТМ).

Във втория финал Теодор Кабакчиев показа може би най-доброто си каране в световния шампионат до момента. №23 стартира от втора редица, преодоля технично скупчването при каменната секция на втория завой и излезе пети от нея, но пилотите пред него бяха в полезрението му. Във втората обиколка Кабакчиев вече беше трети, а след третата поведе. В оставащото време до края българинът беше перфектен, не допусна никакви грешки и безапелационно спечели втората си победа в манш от световния шампионат. На финала асът ни имаше аванс от 49 секунди пред Милан Шмюсер (Шерко, Германия) и 50 сек. пред третия – Леон Хентчел.

Във третия финал Кабакчиев стартира трети, но още във втората обиколка излезе начело и до края на 6-те минути водеше колоната, следван близо от Милан Шмюсер (Шерко, Германия). За съжаление, в предпоследната обиколка българинът допусна грешка и това позволи на немският състезател да поведе, а в последствие и да спечели финала. Българският шампион остана втори, на 14 секунди след Шмюсер, а трети, на половин минута зад пилота с №23, остана Адриен Жакон (КТМ, Франция).

С резултат 2-1-2 Теодор Кабакчиев събра 54 точки (17+20+17) и развя българския трибагреник на най-високото стъпало на стълбичката за награждаване. С 41 точки (3-3-5) Леон Хентчел остана втори, а третото място зае Адриен Жакон (5-4-3, 39 т.).

Големият губещ от кръга в Ла Коруня беше Тай Кулинс, който завърши на 8-мо място (6-7-11) и взе само 21 точки. Това коства на американецът лидерската позиция в генералното класиране за сезона. Първи вече е Хентчел със 138 точки, Кулинс е втори със 133, а Тедо Кабакчиев заема третото място със 125.

Следващият кръг от световните серии по Супер Ендуро на FIM е на 1-ви февруари в Будапеща, Унгария.

Още Мотоциклетизъм

Мартин Чой и екипиът му не завършиха в "24 часа на Льо Ман"
17:05, 21.04.2024
Чете се за: 02:12 мин.
Мартин Чой: Аз съм подготвен и мотивиран повече от всякога за "24 часа на Льо Ман"
Чете се за: 01:57 мин.
Герлен Шишери спечели втора поредна победа при автомобилите на Рали Дакар, Рос Бранч победи при моторите
17:11, 18.01.2024
Рики Брейбек спечели десетия етап на Рали Дакар в клас "мотори", Герлен Шишери се наложи при автомобилите
13:53, 17.01.2024
Чете се за: 02:32 мин.
Себастиен Льоб завоюва четвърта етапна победа, Сайнц е втори в деветия етап и продължава да води в Рали Дакар
14:52, 16.01.2024
Чете се за: 02:17 мин.