Тиери Нювил поведе преди последния ден на рали Монте Карло

Руският пилот, който кара с български лиценз, Николай Грязин продължава да се движи на 8-ото място пред финалните три отсечки в откриващия кръг за сезона в световния рали шампионат (WRC)

тиери нювил поведе последния ден рали монте карло
23:29, 27.01.2024
Чете се за: 02:05 мин.

Белгиецът Тиери Нювил с Хюндай i20 поведе в класирането след третия ден на рали Монте Карло, с който по традиция се поставя началото на световния рали шампионат (WRC).

Нювил има преднина от 3.3 секунди пред осемкратния световен шампион Себастиен Ожие (Франция) с Тойота Ярис преди финалния ден на надпреварата.

Тъй като рали Монте Карло отбелязва дебюта на изцяло новата точкова система в WRC, късното повеждане в класирането ще донесе на Ньовил 18 точки, но при условие че завърши неделните етапи. Ожие ще получи 15, докато британецът Елфин Евънс с "Тойота Ярис", който завърши деня трети на 34.9 секунди от водача, получава 13 точки.

"Беше съвършено. Всичко мина добре и наистина се наслаждавах на колата, която беше невероятна", каза Нювил.

Пилотът Николай Грязин със Ситроен, който е роден в Москва, но се състезава с български лиценз, остава на осмото в класирането на изоставане от 8:55.7 минути спрямо лидера.

Действащият световен шампион Кале Рованперя (Финландия/Тойота) не участва в първото състезание за сезона като част от решението му да не стартира във всички надпревари през годината.

Последният етап в неделя включва три етапа с обща дължина 52,12 км преди финала 92-ото издание на рали Монте Карло.

Борислава Христова с 21 точки от пейката при поредния успех на Сепси в румънското първенство
С човек по-малко Ювентус не успя да победи Емполи и прекъсна успешната си серия в първенството