This is a modal window.
Доналд Тръмп за втори път удължи срока за продажба на ТикТок на американска компания, за да не бъде забранена. Дали ще продължи да бъде достъпно приложението в Съединените щати ще разберем след 75 дни. Вижте как коментират властите и кой има интерес към офертата?
Доналд Тръмп - самият той също потребител на ТикТок, удължи срока за продажба на приложението за втори път от началото на мандата си. Става дума само за американската версия.
Преговорите засега са без резултат поради ключови разлики в позициите, каза говорител на компанията собственик Байтденс. Според източник на Би Би Си сделката за продажба е била почти сключена, докато Тръмп не наложил 54% мита на всички вносни стоки от Китай. Американският президент се изказа оптимистично за сделката.
Доналд Тръмп, президент на САЩ:
"Работим усилено, за да спасим ТикТок и постигнахме огромен напредък. Нуждаем се от още време, за да бъдат подписани всички необходими документи – заради това подписвам заповед, която да даде още време на ТикТок. Надявам се да продължим да работим в дух на сътрудничество с Китай, които не са много доволни от нашите реципрочни мита."
Тръмп намекна, че може да използва митата като средство за стимулиране на преговорите с Байтденс. Проблемите на ТикТок в Съединените щати започнаха още по време на предишната администрация в Белия дом. Тогава Пекин беше обвинен, че използва приложението, за да подкопава националната сигурност и да манипулира изборите в Щатите.
През април миналата година бившият президент Джо Байдън забрани приложението на правителствени устройства. А Конгресът даде срок от 270 дни на компанията собственик на ТикТок Байтданс да продаде американската версия на приложението си, за да не бъде забранено на територията на страната. Твърди се, че сред потенциалните купувачи на ТикТок са "Амазон" и "Майкрософт", инвестиционната компания "Блекстоун", както и някои американски милиардери.