This is a modal window.
Първата конференция "Жените в авиацията", посветена на кариерното развитие на жените в авиационната индустрия, се проведе днес, в навечерието на 8 март. В нея взеха участие ръководители на полети и пилоти от РВД, ВВС, гражданската авиация, ментори, които обучават младите кадри, както и българки от Евроконтрол - службата, която контролира полетите над Европа.
"Когато започнах, екипажите не бяха свикнали да чуват женски глас", разказа Маргарита Врагова.
Годината е 1973, а авиацията се възприема като предимно мъжка професия. 52 години по-късно предразсъдъците са мит, а дамите, които следят българското въздушно пространство - 41. Една от тях е Десислава Димитрова, която заедно с колегите си отговаря за безопасното преминаване над България на над 3000 самолета на ден.
"Нашата най-голяма отговорност е тези самолети да преминат през нашето въздушно пространство безопасно, бързо, да помагаме на нашите пилоти с каквото можем", обясни Десислава Димитрова, ръководител полети в РВД.
Десислава невинаги е била в авиацията. Започнала професионалния си път на театралната сцена.
"Завършила съм НАТФИЗ, след това бях на щат в Театър "Българска армия" и постепенно кандидатствах тук, без да имам никаква представа от авиация и въздухоплавателни средства", каза Десислава Димитрова, ръководител полети в РВД.
5 години по-късно тя е един от 350-те ръководители на полети у нас. Смята професията си за истинско удоволствие. И се радва на тенденцията все повече млади дами да избират авиацията. Златина Батищева е една от тях. От дете мечтаела да стане пилот.
"Сутринта, примерно, когато излетим преди изгрев и си изпиеш кафето на 10 хиляди метра с прекрасна гледка, защото дори и долу времето да е лошо, отгоре виждаш слънцето, виждаш една наистина невероятна гледка и си казвам, че няма друга професия, която би ми харесала толкова много", категорична е Златина Батищева - пилот.
Златина смята, че предразсъдъците в авиацията с времето ще изчезнат, а небето ще се отвори за все повече дами.