Състезателката по кану каяк Ваня Гешева е единствената българска спортистка печелила три медала от едно издание на олимпийски игри. В Сеул 1988 завоюва златен на 500 метра едноместен каяк, сребърен на двойка каяк 500 метра и бронз на четворка каяк 500 метра.
Ваня Гешева е поредният голям български спортист в предаването на БНТ "Зала на славата".
Тя е единствената българка с пълен комплект отличия от един олимпийски турнир. Това се случва в Сеул, през 1988 година, като на финала на едноместен каяк триумфът й е двоен - печели олимпийска титла и нанася първо поражение в кариерата на легендарната германка Биргит Фишер.
Но как започва нейната история.
"Всъщност главният виновник е баща ми. Като бивш спортист на времето е решил, че дъщеря му ще се занимава със спорт. Аз от много малка си спомням, че тичах, тренирах тенис, тренирах баскетбол. Това ми беше нещо, което в ежедневното го правих всеки ден. Имах си определено място, до което трябваше сутрин като стана да тичам. И баща ми беше решил, че трябва да кандидатствам в спортното училище. Но, неговата идея беше да стана лекоатлетка. И всъщност, когато отидох да кандидатствам в спортното училище, то беше в паралелка по лека атлетика. Но бях изключително дребничка и слабичка, и не успях да се справя добре с приемните изпити и бях първа резерва. И за всички резерви от всички видове спорт, организираха още един изпит, на който всъщност е присъствала и моята бъдеща треньорка по кану-каяк Надежда Василева. Аз за кану-каяка абсолютно нищо не знаех и защото не познавах спорта. Тогава ме заведоха на гребната база, показаха ми лодката, греблото. На мен ми стана интересно и аз реших да опитам и така започнах", спомни си Гешева.
Едва на 17 печели бронзов медал на световното първенство в София, а в Монреал през 1986 става първенец на света. Гешева разказа за тези събития.
"След победите, които бяха на национално ниво, тогава бях забелязана от треньорите в националния отбор и бях поканена на подготовка. Това се случи малко преди Олимпиадата, даже в Монреал в 1976 г. И бях включена в подготовката в женския състав, но тогава ми казаха, че съм още много малка на 16 години и аз няма как да отида да участвам на Олимпийските игри. Затова, след като приключиха игрите в Монреал, аз се включих в отбора за подготовка за световно първенство през 1977 г., което беше в София. Като по-млада, бях на 17 години тогава, с моята партньорка Илияна Николова. И това беше всъщност първото и най-голямо състезание в моята спортна кариера – световното първенство в София. И това никога няма да го забравя, защото толкова много се вълнувах. Четворката каяк станаха световни шампионки. Това беше един изключителен успех за женския каяк, защото това беше и първата световна титла в женския кану каяк при нас. Но и ние бяхме голямата изненада, защото почти неизвестни, малки момичета, които имат желанието да се представят добре и мечтата да спечелят медалите, станахме трети и на мен ми беше някакси много неестествено и чак не можех да повярвам. Вечерта спях с медал в ръка и даже се страхувах някой да не ми го открадне. Толкова много бях така щастлива от това, че съм сбъднала една от своите мечти и никога няма да го забравя", разкри тя.
Първото си олимпийско отличие Гешева завоюва на Игрите в Москва 1980 на едноместен каяк. Тогава именитата германка Биргит Фишер става най-младата шампионка - едва на 18, а 20-годишната българка остава втора, като и това се приема за изненада, защото побеждава редица утвърдени имена. Това е и първото олимпийско отличие за България в кану-каяка.
"След това вече знаех, че моята запазена марка е едноместният каяк, това нямаше никакво съмнение. На следващото ми световно първенство спечелих сребърен медал, това беше в Финландия, пак на едноместен каяк. Ние успяхме да спечелим медал на четворка каяк, бяхме във финала, но големият ми успех на многоместна лодка дойде в Монреал, а там спечелих и световната си титла в едноместния каяк, но там някакси не се зарадвах, защото дълги години така ни се борихме с една изключителна каякарка, това е Биргит Фишер, която е несъмнено идол в кану каяка с невероятно много постижения, винаги бях в нейната сянка. Когато тя се появяваше на състезание, тя беше първа, аз бях втора. Моята мечта беше, че все пак трябва да я победя. И когато се явихме на световното в Монреал, тя отсъстваше по майчинство и някакси моята световна титла не ме зарадва толкова много, защото не успях да бъда с нея. Спечелихме и бронзов медал на двойка каяк с Диана Палийска и всъщност тази двойка ние продължихме подготовка за Сеул и най-големият ни успех дойде в Сеул", разкри Гешева.
Ваня Гешева е един от многото български спортисти, които са сред фаворитите за олимпийски отличия в Лос Анджелис през 1984 година, но заради бойкота на социалистическите държави, българска делегация не заминава за САЩ. Така мечтаният реванш срещу германската звезда се отлага с 4 години.
В Сеул двете с Биргит Фишер отново спорят за олимпийското злато. Гешева губи от германката на полуфинала, но във финалната гонка повежда още след старта и не позволява на съперничката си да й отнеме лидерството, пресичайки финалната линия с 12 стотни. Удовлетворението е огромно, особено когато нанася първо поражение на звездата в този спорт.
"Затова и победата ми е толкова ценна, защото успях най-накрая, и то в последната година на моята спортна кариера да я победя. И това беше изключително, и аз наистина много се радвах на тази олимпийска титла, защото наистина беше невероятно", спомни си българската каякарка.
Само след два часа Ваня Гешева в тандем с Диана Палийска отново е на стълбичката и отново след надпревара с германките на 500 метра двуместен каяк. Отличието е сребърно. На следващия ден Гешева добавя и бронз с българската четворка заедно с Диана Палийска, Борислава Иванова и Огняна Петкова.
България става свидетел на един безпрецедентен факт в историята на българския спорт. Ваня Гешева става първата българска спортистка печелил три медала от една Олимпиада - златен на 500 метра едноместен каяк, сребърен на двойка каяк 500 метра и бронзово отличие на четворка каяк 500 метра.
След Сеул 1988 Ваня Гешева приключва впечатляващата си кариера, но остава близо до спорта. Дълги години тя оглавява Асоциацията на българските спортисти-олимпийци. Работи и в структурите на БОК и МВР.
"Един много интересен и доста любопитен етап от моя живот беше работата ми като инспектор в детска педагогическа стая, където работих близо 5-6 години с деца с противообществени прояви, това беше много интересно, защото това, което никога не съм мисляла, че мога да работя или да се срещна с проблемите на децата, някакси се срещнах, запознах и разбрах, че спортът е много важен в живота на точно тези деца и че точно спортът може да ги извади и да им помогне", сподели Ваня Гешева.
Вижте предаването с нейното участие във видеото!