ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Високотехнологични компании се включват в помощ на електронното здравеопазване

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Кризата с COVID - 19 може да реши проблем в здравеопазването, блокиран от години.

      Високотехнологични компании обявиха днес, че даряват 15 000 часа специализиран труд, за да може да започне работа електронната информационна система на здравната каса. Едни от най-спешните и най-важни направления, в които ще се работи са електронното досие и електронната рецепта. Здравният министър обяви и че "Информационно обслужване" АД също се включва с безплатна разработка за диагностика, регистриране и проследяване на болните под карантина.

      В условията на затягащата се икономическа криза в цял свят, много наши високотехнологични компании се оказват с освободен ресурс. Ресурс, който може да бъде впрегнат в усилия за по-бързо справяне с епидемията.

      Пламен Цеков, асоциация за иновации и бизнесуслуги и технологии: Впрегнали сме мозъчния тръст на много компании, които започват да работят про боно за всякакви технологични проекти, така че да ограничим и да подпомогнем правителството и институциите.

      Томислав Дончев, вицепремиер: Особената ирония е, че МЗ преди кризата имаше трудности с възлагането точно на тази поръчка може би една година.

      За изграждане на ключови системи на електронното здравеопазване, министър Ананиев обяви още 1500 часа безвъзмезден труд от "Информационно обслужване" и аутсорсинг асоциация.

      Кирил Ананиев, министър на здравеопазването: Това е електронната рецепта, електронното направление, електронното досие, ключови регистри специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствата и информационна система за диагностициране и регистриране на лицата под карантина.

      С встъпването си в длъжност, здравният министър планираше електронното здравеопазване да стане факт още през 2018 година. Всяко предишно ръководство на здравното министерство го заявяваше като приоритет, който така и не видя бял свят. Сега и премиерът изрази надежда, че ще най-после ще има контрол в системата,и обяви че скоро ще представи друг високотехнологичен продукт.

      Бойко Борисов, министър-председател: Сега го тестваме и ще видите колко ще помогне и на докторите и на МВР относно спазването на карантината и контролирането на болните.

      Протегнатата ръка от бизнеса за помощ е приета с признателност.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?