ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Защитен черен лешояд е отровен край Добринище

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Черен лешояд от световно защитен вид се предполага, че е отровен в района на Добринище. Според природозащитници става дума за умишлено посегателство върху птицата, която все още не е открита.

      На последното място, на което е била локализирана обаче, са намерени следи от отровна примамка за хищници. По случая са започнали проверка прокуратурата, Регионалната инспекция по околна среда и води и Агенция по безопасност на храните в Благоевград.

      Преди около месец черният лешояд картал е бил пуснат в района на Котел. Той е дарен на страната ни от Испания, като част от проект за размножаването на вида у нас. За няколко седмици лешоядът e прелетял над Гърция, Румъния и се е завърнал в България. Последно е засечен в района на Добринище.

      "Кацна на една ливада, ние го видяхме , че кацна там. Нямахме никакви притеснение. След това на сутринта, изведнъж предавателят се оказа в река Места, защото предавателят не предава през нощта, за да пести батерия, вечерта е на ливадата, на сутринта с оказа в река Места, със срязани презрамки, ние го намерихме. Отидохме на последната локация на място и открихме кон, покрит с отрова", казва Христо Пешев от „Фонд за дивата флора и фауна".

      "Взети са проби, официалният лекар ги е регистрирал, всичко е направено както трябва. И в последствие ще се координираме с НПО "Зелени балкани", за да изпратят пробите в чужбина, защото в България няма как да се изследват. Токсикологията ни е на по-ниско ниво", казва д-р Атанас Григоров от Агенция по безопасност на храните в Благоевград.

      Предприети са действия за почистване на района, така че да не пострадат и други животни. Според природозащитници отровата не е била поставена за лешояда.

      Карталът не се размножава и не се среща у нас повече от век. А изчезнала птица е част от единствената двойка черни лешояди, която е започнала да гнезди тази година в България.

      Това не е първият случаи на умъртвени, защитени видове птици. През 2017 г. около 40 белоглави лешояди бяха отровени отново с примамки за хищници в района на Кресненското дефиле.

      Вижте повече във видеото

      Автор: Ирина Николова

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?