НОВИНИ

Защо не може да има референдум за еврото?

bnt avatar logo
от Мария Колева
15:47, 02.11.2022
5405
Чете се за: 03:45 мин.
У нас
българия влиза чакалнята еврозоната уикенда
Снимка:
Слушай новината

Въпросът за референдум за въвеждането на еврото у нас се подвига периодично. След като в края на май правителството прие Плана за въвеждането на еврото, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че партията му започва консултации за иницииране на национален референдум по темата. Вчера инициативен комитет обяви, че ще прави подписка за такова допитване. Такъв референдум обаче не може да има.

Според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление референдуми по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори, може да се произвеждат преди тяхната ратификация.

"Еврото е част от нашия договор за присъединяване към ЕС, който е ратифициран със закон. Този срок е изпуснат с 15 години", каза за БНТ Юлиана Николова, директор на Европейския институт.

"Въвеждането на единната европейска валута е част от задълженията на държавите-членки, предвидени в договорите за ЕС. Преди Маастрихтския договор от 1992 г. държавите-членки към онзи момент са имали възможност да договорят изключение. Това са поискали и направили само Великобритания и Дания. За по-късно присъединяващите се, какъвто е случаят с България, такава възможност има в процеса на преговорите за членство. България не е поставяла такъв въпрос, защото в българското общество въобще не е стоял такъв въпрос", посочва и Борислав Цеков, доктор по конституционно право.

Според Юлиана Николова референдум за въвеждането на еврото би бил възможен само ако се събере конституционно мнозинство, което да направи промяна в основния закон, позволяваща провеждането на такова допитване. Такава възможност в сегашната политическа ситуация на практика не съществува.

Според Борислав Цеков е недопустим и референдум и "кога да въведем еврото". Във Фейсбук профила си Цеков посочва, че договорът ни за за присъединяване към ЕС е казал кога - когато държавата-членка покрие маастрихстките бюджетни и икономически критерии.

"Изпълнението на това договорно задължение не е "концерт по желание", а е подчинено на ясна процедура и конкретни критерии, в които политическият избор на държавата е сведен само до възможността да ускори процедурата, но не и да я бави или отлага по свое усмотрение", пише Цеков.

И Юлиана Николова, и Борислав Цеков смятат, че не биха могли да бъдат събрани 400 хиляди подписа за провеждането на референдум за еврото. Дори и това хипотетично да се случи обаче референдум не може да има, защото ще бъде спрян от Конституционния съд.

Защо тогава темата се повдига периодично?

Юлиана Николова казва, че темата се повдига, защото "да запазим българския лев" звучи патриотично. Другата причина според нея е, че няма достатъчен отпор, че такъв референдум е невъзможен.

Според Борислав Цеков "подписка за такъв референдум ще е удар във въздуха. Демагогия, чийто резултат ще е единствено загуба на обществено време и енергия както и отклоняване на вниманието от реалните проблеми на нацията и техните решения".

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Камен Михайлов няма да се кандидатира за председател на АФБ
Камен Михайлов няма да се кандидатира за председател на АФБ
MRF Leader Karadayi after consultations with President: Dialogue is a possible way to move beyond political crisis
MRF Leader Karadayi after consultations with President: Dialogue is a possible way to move beyond political crisis