Кметовете на общини от област Кърджали са готови да приемат над 1000 бежанци от Сирия. Местните хора твърдят, че са изживели страданията на бежанците по време на така наречената „Голяма екскурзия”, когато близо 350 000 български турци се изселиха в Турция и затова сега са готови да помогнат на пострадалите от кризата в Сирия. Проблемът обаче е, че общините предлагат за убежище закрити преди време училища, които се нуждаят от спешен ремонт, за да могат да приютят хора.
Кметовете на общини от област Кърджали са готови да приемат над 1000 бежанци от Сирия. Местните хора твърдят, че са изживели страданията на бежанците по време на така наречената "Голяма екскурзия”, когато близо 350 000 български турци се изселиха в Турция и затова сега са готови да помогнат на пострадалите от кризата в Сирия. Проблемът обаче е, че общините предлагат за убежище закрити преди време училища, които се нуждаят от спешен ремонт, за да могат да приютят хора.
Училището в село Македонци е затворено преди 4 години, но е в сравнително добро състояние и може да се приспособи за сирийските бежанци само с лек освежителен ремонт. В селото вече са започнали да се подготвят.
"Наистина имаме готовност. От миналата седмица разбрахме за това положение и започнахме да правим почистване в самата сграда вътре", заяви Дургут Ахмед, кмет на село Македонци.
Кметът счита, че местните жители ще приемат добре хората от Сирия. В селото обаче има опасения от сблъсъка с непознатото.
"Досега не е имало нещо такова, някой да идва в селото. Не знаем що за хора са. Първоначално ще е добре да има някой при тях", сподели Метин Иляз, с. Македонци.
Всички общини в областта са готови да приемат бежанци, а в Момчилград обявиха дори, че ще осигурят подслон за 2 000 души. За разлика от училището в Македонци обаче другите предложени от общините сгради в момента са необитаеми и се нуждаят от сериозни ремонти, които ще струват стотици хиляди лева.