ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Драстичен спад на гръцките туристи в Благоевградско

bnt avatar logo от Добрина Грачанлиева
A+ A-
Чете се за: 00:49 мин.
Икономика

Драстичен спад на туристите от Гърция отчитат в района на Благоевград. По данни на местните туристически агенции, гостите от южната ни съседка в Петрич и Сандански са два пъти по-малко от миналата година.

драстичен спад гръцките туристи благоевградско
Драстичен спад на туристите от Гърция отчитат в района на Благоевград. По данни на местните туристически агенции, гостите от южната ни съседка в Петрич и Сандански са два пъти по-малко от миналата година.

За разлика от миналото лято, когато гръцките туристи са почивали най-малко по две седмици, сега престоят им в хотелските комплекси в Сандански е драстично по-малък - за по 2-3 дни. Търговията в магазините за дрехи и обувки в курортния град също е секнал и, според представители на местния бизнес, това е нанесло сериозен удар върху икономиката на общината.

"Спад на туризма, поне в Сандански, се наблюдава с около 50%. Няма ги шопинг групите, които идваха постоянно - два или три пъти в седмицата, които идваха след пенсия, за да си пазаруват", отбелязва Анастасия Василева - собственик на туристическа агенция.

За да се върне отново интересът на гърците към шопинг туризма в градовете близо до границата, трябва да се намалят цените на дрехите, обувките и туристическите услуги, сподели жена, която живее и работи в чужбина. "Аз живея там в Мадрид. Мадрид не е евтин град и ако едно нещо тук струва 2 лева, там горе-долу е приблизително евро и нещо - значи равни са абсолютно всички цени", казва тя.

Според туроператорите, обаче, причина за по-малкото туристи са безработицата, съкращенията в административния сектор в южната ни съседка и строителството на автомагистрала "Струма", заради което се използват обходни маршрути, които удължават пътуването при Граничния пункт "Кулата" и Петрич с около половин час.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?