Бившият висш мениджър от швейцарската банка UBS Раул Вайл е арестуван в Италия и може да бъде екстрадиран в САЩ. Американските власти го издирват заради това, че е помогал на богати американци да укриват данъци.
Бившият висш мениджър от швейцарската банка UBS Раул Вайл е арестуван в Италия и може да бъде екстрадиран в САЩ. Американските власти го издирват заради това, че е помогал на богати американци да укриват данъци. Вейл е задържан в Болоня и ще остане в ареста докато италианското министерство на правосъдието реши дали да го предаде на Вашингтон. Още през 2008 година американските власти са повдигнали обвинения срещу Вайл, че е помогнал на 17 хиляди американски граждани да укрият доходи на обща стойност 20 милиарда долара по сметки в швейцарска банка.
- Възможно е Съединените щати да искат случая с Вайл да е за поука, - смята преподавателят по бизнес право от университета в Берн проф. Петер Кунц. - Международна заповед за арест винаги изначава, че някой може да бъде арестуван. За момента няма индикации, че ще последват и други подобни заповеди.
Агенция Ройтерс припомня, че UBS през 2009 година е била глобена 780 милиона долара и се е съгласила да предаде на американските власти имената на клиенти с тайни банкови сметки за да избегне обвинения в криминални престъпления. Сделката е исторически пробив в традицията на швейцарската банкова тайна.