ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

140 години от подписването на Константинополския мирен договор

Чете се за: 00:54 мин.
У нас

На 27 януари 1879 г. (стар стил) е подписан Константинополският мирен договор между Руската и Османската империя. С него се потвърждават условията на Санстефанския и на Берлинския договор и се възстановяват дипломатическите отношения между двете държави. Освен това се поставят и основите на независимото Княжество България и на Търновската конституция. Конференция, посветена на 140 години от подписването на договора беше организирана днес в Руския културно-информационен център в столицата.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Константинополският мирен договор е подписан от руския посланик в Османската империя княз Алексей Лобанов - Ростовски, от министъра на външните работи на Османската империя Александър Каратеодори паша и от министър Али-паша. Интересното е, че няколко години преди това, по време на първото си посланичество в Османската империя, князът се сприятелил с бъдещия султан Абдул Хамид Втори. След като наследил трона, Абдул Хамид сам поискал Русия да бъде представлявана от стария му приятел.

      княз Никита Лобанов-Ростовски, родственик на княз Алексей Лобанов-Ростовски: И тая дружба му помогна да съхрани тези остатъци от Санстефанския договор. И тоя договор даде легитимна основа за създаване на Независимо княжество България и вследствие на това за Търновската конституция.

      Всъщност, договорът натоварва Османската империя да плати обезщетение на Русия от над 802 милиона златни франка.

      ;

      Част от този дълг е опростена през 1909 г. в замяна на съгласието на Турция да признае независимостта на България без териториални и финансови компенсации.

      Георги Първанов, президент на България (2002 - 2012 г.): Русия не само ни освободи, Русия ни върна на политическата карта на Европа, но има своя решаващ принос за възраждането на българската държавност, за създаването на новите български институции.
      Н.Пр. Анатолий Макаров, посланик на Руската Федерация в България Нека помним тези важни исторически събития, които обединиха нашите страни за векове наред и въз основа на това да реализираме нови, съвместни проекти, които да ни сближават.

      Дошлият специално за конференцията от Лондон княз Никита Лобанов-Ростовски подари на руския посланик у нас картина, изобразяваща подписването на Константинополския договор.

      Свързани статии:

      Кой е човекът, превел руските войски през Балкана, за да освободят София?
      Кой е човекът, превел руските войски през Балкана, за да освободят София?
      През зимата на 1877 г. един българин преминава от Южна в Северна България през Стара Планина, за да се срещне с щаба на ген. Герко, за да им предложи да преведе Руските войски отвъд Балкана, които да освободят София. Кой е той, разказва неговия пра-пра внук.
      Чете се за: 00:39 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?