Египет е в икономическа криза от две години. Последните драматични събития я задълбочиха. Улиците на големите египетски градове се превърнаха във военна зона и това накара световноизвестни комапнии да спрат временно работа. "Дженеръл Мотърс" например има 1 400 служители в Египет. Концернът посочи, че първата му грижа е тяхната безопасност. Египетската борса ще работи следващата седмица, а централната банка нареди останалите банки засега да затворят врати.
"Икономиката на Египет вече премина през много трудни две и половина години и ще продължи да е така. Разбира се, туризмът ще бъде засегнат за по-голям период. Засега няма надежда за икономическо възстановяване. Необходимите структурни реформи бяха отлагани от правителствата заради нестабилността в страната", заяви Мохамед ал Баша, икономист.
След година управление на ислямиста Мохамед Морси, хазната е в отчайващо състояние. Приходите едва покриха половината от разходите. Официално безработицата в Египет - 13 процента, се смята, че е много по-голяма. Всеобщо мнение е, че Египет трябва да вземе заем от МВФ. Става дума за близо 5 милиарда долара. За това обаче има условия.
"Ако това, което се случи през последните дни се приема отрицателно от международната общност, тогава вземането на заем от МВФ ще бъде трудно", допълни Мохамед ал Баша.
Засега Фондът отказва преговори с Кайро. Причината е политическата несигурност в държавата. И въпреки че след Мубарак ислямистите от "Мюсюлмански братя" печелят всички избори, търговци на улицата са недоволни от тях.
"Надяваме се "Мюсюлмански братя" да стоят колкото се може по-далеч от Египет", каза Ахмед Сайед, търговец.
Хаосът в Египет порази още повече едно от най-печелившните пера - туризма. Скандинавски фирми евакуираха клиентите си от египетски курорти и спряха офертите си до октомври.
Автор: Емилия Запартова