2017-а отбелязва кръгла годишнина от два експеримента, които през втората половина на 20-и век поставят България сред водещите страни в сферата на изследователската дейност. Главно действащо лице в тях е бил д-р Гарабед Томасян, виден изследовател, лекар и управник. Спомени за експедициите разказва неговият съратник Димитър Минев.
През 1967 година български учени осъществяват подводния експеримент "Хеброс 67". Целта е да се търсят алтернативни места за живот на земята, като проекта включва изграждане на подводна къща, в която двама души да прекарат една седмица. Активен участник в експедицията е любителят ветроходец Димитър Минев, сега директор на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив.
Димитър Минев: "50 години са много сериозно нещо и освен това значимостта на това, което се случва на този експеримент в контекста на събитията, които правят световноизвестни изследователи, също го прави много значим. С този експеримент - 1967-а година, подводна къща "Хеберос", която е била във Варненския залив, в продължение на една седмица на 10 метра под нивото на Варненския залив, при наблюдение на лекар от сушата."
20 години по-късно д-р Томасян оглавява и друга значима експедиция – тази със славянската ладия "Перун". Изследователите опитват да пресъздадат пътуванията на славяните по вода.
Димитър Минев: "Експериментът "Перун" е с тази древнославянска ладия, която представлява една плоскодънна гребна лодка за шестима гребци и един кремчия. Д-р Томасян беше човекът, който я управляваше, а ние шестима души бяхме гребци. Навсякъде, където минавахме, при огромен интерес бяхме посрещани и в Белград и в Мохач и по румънското крайбрежие. Навсякъде имаше изключително голям интерес към това, което виждат, и много дружелюбно се отнасяха към нас."
Ладията "Перун" и подводната къща се пазят във Военноморския музей във Варна, но сега се водят преговори да бъдат върнати в родния град на техния създател – Пловдив. Идеята е те да бъдат реставрирани и да се превърнат в част от атракциите на града.