Ще подкрепя волята на Бойко Борисов България да бъде приета в приемната на еврозоната в резултат на положените от нея усилия. Мисля, че това искане е напълно легитимно, за да може да се постигне до сближаване и в областта на икономиката и на финансите в рамките на еврозоната. Това заяви президентът Еманюел Макрон след срещата си с премиера Бойко Борисов. Макрон подчерта, че трябва да сложим край на границата, която се поставя между Изтока и Запада, а България като пълноправен член на ЕС да се бори за по-силна интеграция в икономиката и финансите.
This is a modal window.
Президентът Макрон се обърна към премиера Борисов със "скъпи Бойко" и заяви, че е тук днес, не само защото Бойко Борисов беше първият европейски лидер, който прие във Франция след избирането му за президент, а защото "той е мой приятел".
Френският президент заяви, че с Борисов са говорили по много теми, свързани с образованието, преподаването на френски език, сътрудничеството в сферата на икономиката, промишлеността, отбраната. Макрон изрази задоволството от постигнатия напредък и очаква в идните седмици да се подпишат договори.
"Искам да изразя споделената ни воля в осъществяването на партньорство в рамките на тези споразумения, които ще бъдат подписани, така че да се създадат много работни места в областта на промишлеността. В тази връзка българските министри ще се срещнат в Париж идната седмица, за да могат да се договорят с техните колеги", каза Макрон.
Той заяви, че волята на Франция е България да бъде пълноправен член на ЕС.
"Първата последица от тази наша съвместна воля е че до края на октомври ще постигнем конкретно споразумение относно реформата на директивата за командированите работници с цел премахване на социалния дъмпинг. Ние постигаме волята за следното - да се ограничи във времето командироването на работници в една и съща страна, за една и съща работа да се получава една и съща заплата и да се засили контролът срещу измамата. Освен директивата ще вървят други дискусии, свързани с наземния транспорт и не бива да се смесват тези теми", уточни Макрон.
Той заяви, е не е съгласен френски работници, които наемат българи, да им плащат по българските цени.
Второто споразумение, което двамата са постигнали, е свързано с превръщането на България в пълноправен партньор.
"А именно аз ще подкрепя волята на Бойко Борисов България да бъде приета в приемната на еврозоната в резултата на положените от нея усилия. Мисля, че това искане е напълно легитимно, за да може да се постигне сближаване и в областта на икономиката и на финансите в рамките на еврозоната. Като излезем извън лицемерието и партньорството на думи, мисля, че трябва да сложим край на границата, която се поставя между Изтока и Запада, между тези са от еврозоната, тези не са от еврозоната. А България като пълноправен член на ЕС да се бори както със социалния дъмпинг, също така за по-силна интеграция в икономиката и финансите", заяви френският президент.
Желанието на Макрон е да се продължи започнатата вече работа в т.нар. приобщаващо структурирано сътрудничество, така че България да стане част от "Европа на отбраната". Съответно да се постигне напредък в реформата в областта на миграцията.
"Желая да се засили работата, свързана с реформата на всички текстове и нормативни актове, които са свързани с убежището и контрола на границите и миграцията", каза Макрон.
Френският президент би искал още до края на годината България да участва във всички инициативи, които се провеждат в рамките на ЕС и на еврозоната, и да е част от вземането на решения по тези теми.
Макрон заяви, че България е направил избор за бъде "член за пример" от гледна точка на сближаването, на постигането на стабилност, да работи като пълноправен член, да осигурява външната граница на ЕС.