На пресконференцията след срещата си с президента на Франция Еманюел Макрон българският президент Румен Радев заяви, че е подкрепил директивата за т.нар. социален дъмпинг, но допълни, че този проблем е от компетенцията на българското правителство. Радев подчерта, че България е против измамите със социални осигуровки и заобикалянето на правата и затова трябва да има засилено сътрудничество на социалните служби и по-силен контрол. Българският президент отбеляза, че ако Европа не предложи европейска перспектива през Западните Балкани, те ще предложат „балканска перспектива пред Европа“. Според Радев отношенията между България и Франция имат стратегически характер и придобиват все по-важно значение в контекста на членството ни в ЕС.
This is a modal window.
Румен Радев видя в посещението на президента на Франция Еманюел Макрон качествен ръст в отношенията между двете страни.
Румен Радев, президент на Р България: Днешната среща демонстрира ясно, че България гледа изключително отговорно на отношенията си с Франция и също така се надявам да изпълним тези отношения с конкретно съдържание във всички области на взаимен интерес.;
Президентът Радев изяви задоволството си от добрите икономически отношения между Франция и България, както и във военното сътрудничество.
Румен Радев, президент на Р България: Необходимо е да стимулираме сътрудничеството в областите на туризма, науката и културата, както и в преките контакти между хората. С президента Макрон изразихме задоволство от постигнатото в сътрудничество в сферата на отбраната, касаещо трансформацията на въоръжените сили на Република България и придобиването на съвременни оръжейни системи. На лице е потенциал това сътрудничество да продължава с проектите за модернизация на ВМС и сухопътните войски на Република България.;
Радев изрази увереност, че Франция ще подкрепи членствата на България в Шенген и Еврозоната.
Румен Радев, президент на Р България: Изразих своето уверение, че Франция ще подкрепи усилията ни да влезем в Шенгенското пространство, както и членството ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и в приемната на Еврозоната. Обсъдихме открито всички обстоятелства около тези членства;
Румен Радев се обяви за по-пълни и кохезионни социални политики, като очерта още няколко проблема - данъчен и корпоративен дъмпинг, както и неравностойно заплащане за еднакъв по качество и количество труд.
Румен Радев, президент на Р България: Споделям необходимостта от нормативни промени, които да запазят правата на работниците, да подобряват условията на труди да водят до по-висок жизнен стандарт. Въпросът за социалните права не се изчерпва само с директивата за командироване на работници. Налице са и други проблеми - данъчен, корпоративен дъмпинг, както е налице и неколкократно по-ниско заплащане на работниците от новите страни-членки в клонове на предприятия, банки и търговски вериги в сравнение със заплащането от колегите им от старите страни-членки за същото количество и качество на труда. Затова е необходим комплексен подход към тези комплексни проблеми, който да води до устойчиви и трайни решения. Те могат да бъдат постигнати с кохезионни и устойчиви социални политики, водещи до реална конвергенция и сближаване на заплащането, условията на труд и жизнения стандарт между държавите-членки.;
Румен Радев отбеляза, че сигурността на Европа и европейските граждани се превръща в основен фактор за бъдещето на Европа, като се иска единен отговор.
Румен Радев, президент на Р България: Нужно е по-интензивно сътрудничество и задълбочаване на интеграцията в сферата на отбраната. Затова са важни и френските инициативи за приобщаващо, постоянно структурирано сътрудничество и според мен тяхната реализация означава такива критерии за членство, които да позволяват на страни като България да реализират амбицията си за максимално интегриране в европейските отбранителни инициативи. Обсъдихме и важността от развитието на силна европейска отбранителна индустрия.
Според българския президент критичен елемент от европейската сигурност е овладяването на миграцията и повишаването на сигурността на границите.
Румен Радев, президент на Р България: Овладяването на миграцията и намаляването на риска от тероризъм изискват обща европейска политика и кооперация, засилена отбрана на външните граници и борба с външния трафик, засилена политика на връщане и реформа на общата европейска система за убежище. Споделих нашите очаквания и получих потвърждение от френска страна за по-голяма солидарност за страните от първа линия. Очаквам и подкрепа от Франция за оперативния план за защита на българските граници, който внесох официално тази пролет в европейската комисия и Съвета на Европа.;
Румен Радев изяви увереността си, че България ще получи помощ от Фреската държава за подготовката и провеждането на българското председателство на Съвета на ЕС догодина.
Румен Радев, президент на Р България: Ще очакваме експертна френска подкрепа за подготовката и провеждането на председателството и подкрепа за кохезионната политика. Обсъдихме и друг приоритет - перспективата на страните от Западните балкани и точно заради инициативата на г-н Макрон „закриляща Европа“ трябва да имаме по-мащабно мислене за стабилността на Европа, защото ако не представим европейска перспектива за Западните Балкани, те рано или късно ще представят Балканска перспектива пред Европа.