отец Любомир Братоев
За мен 3 март е панахида на една България, която е била и никога няма да бъде повече, каза в предаването "Денят започва" отец Любомир Братоев.
За мен 3 март е една голяма мечта защото в продължение на повече от 400 години българите мечтаят за нещо, което са загубили по един много жесток начин. Но в същото време 3 март е и символ на много надежди - надежди, които е днес като че ли стоят пред нас като един блян - надежди за свята и чиста република, надежди за равенство пред закона, надежди за благоденствие, така видя празника проф Пламен Митев, декан на Факултета по история на Софийски университет. 3 март е датата на предварителния мирен договор, но ако говорим за конституирането на българската държава това трябва да се свърза най-вече с работата на Учредителното събрание, допълни той от гледната точка на историк.
проф. Пламен Митев
Доколко, обаче 3 март е истински празник и не е ли изпразнен той от съдържание?
В един момент празнуването става механично и не знаеш какво стои зад тази дата, смята Пейо Колев от сайта "Изгубената България". Според него, 3 март е заключителната фаза на един доста тежък военен конфликт - с 1 милион души сражаващи се нанаша земя и като едно огромно инженерно решение. "Конфликтът като такъв не е познат у нас, позната е датата 3 март. Тази война е далеч по-интересна и ако искаме да резберем какво се е случило добре е да се запознаем с фактите от тази война", каза той.
Пейо Колев:Наскоро ми хрумна, че националният спорт е бой с кости. Вадим костите - кой на дядо си, кой на прадядо си и почва един бой с кости кой бил прав. В крайна сметка трябва малко уважение - това са поколения, които са изчезнали вече. Не можеш от тяхно име да говориш и да създаваш спорове между някакви страни.
Във видеоматериала - пълен запис на разговора с проф. Пламен Митев, отец Любомир Братоев и Пейо Колев в предаването "Денят започва".