Неизвестен автопортрет на Люсиен Фройд ще бъде предложен на търг в лондонския "Сотбис" утре. Уникалното в картината на един от най-скъпо продаваните художници в света е, че той се е нарисувал с насинено око. Лотът е оценен на близо 4 млн. британски лири.
Предполага се, че творбата е правена около 1978 година. Името на собственика се пази в тайна. Според критици платното се нарежда до творби като "Автопортрет с бинтовано ухо" на Ван Гог. Очаква се на търга да бъдат продадени картини за близо 64 млн. британски лири. Сред тях ще бъдат още творби на английския художник Питър Дойг и на френския авангардист Ив Клайн.
Внукът на известния психолог Зигмунд Фройд вече държи челни позиции в класацията за най-скъпи произведения. "Спящата социална работничка", продадена за 33 милиона и 600 хиляди долара, е на трето място в топ 10 на картини с голи тела, след Пикасо и Франсис Бейкън.