ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

25 000 афганистанци са поискали убежище у нас за 25 години

Чете се за: 01:54 мин.
У нас

650 хил. чужденци са потърсили международна закрила и убежище в ЕС през 2017 г., отчита Евростат. Молбите са двойно по-малко в сравнение с 2016 година. Германия си остава топ дестинация за бежанците. В България за закрила кандидатстват най-много афганистанци, отбелязва Европейската статистическа служба. През миналата година 1050 афганистанци са поискали статут на бежанци, следват ги иракчаните и сирийците. Защо 9000 чужденци не са дочакали отговор на молбата си за статут и са избягали от България...

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Близкият Изток и Централна и Северна Африка си остават основните източници на мигранти към Европа, сочат и последните данни на Европейската статистическа служба. Двоен спад на подадените за пръв път молби за убежище в Европа, отчита статистиката. От 1,2 милиона през 2016 година до около 650 000 през изминалата. Най-много молби за международна закрила и хуманитарен статут са подадени в Германия, Италия и Франция.

      ;

      В България най-много кандидати за 2017-а имаме от Афганистан - 1050 лица. Следва хората от Ирак - 955, и Сирия е едва трета - 940.

      ;

      Данните за България са още по-интересни предвид факта, че през последните 25 години у нас молби за статут са подали 25 000 афганистанци, 21 000 сирийци и 19 000 иракчани.

      ;

      Джамал е един от хилядите чужденци, потърсили убежище в България. Преди 2 години Джамал идва в София по икономически причини, бягайки от родината си.

      ;
      Джамал, бежанец в България - Всичко проблем. Няма работа, няма за вкъщи, няма нищо. Динар - зеро. - Колко е един динар? - Ооо, десет лева - сто динара.
      ;

      Джамал сега работи в сервиз за автомобили и чака да получи статут. Казва, че би останал тук.

      ;
      Джамал, бежанец в България - Хубаво, хубаво в България. Цу! (целува си пръстите). България няма петрол, но има работа.
      ;

      През изминалата година 3050 чужденци са кандидатствали за статут у нас - с 15 000 по-малко в сравнение с 2016-а.

      ;
      Димитър Киров, нач. на отдел "Качество на производството за международна закрила" - Държавна агенция за бежанците - През 2017 г. молби за международна закрила са подавали предимно граждани на Афганистан, Ирак и Сирия. Като са постановени съответно статут на бежанец за 804 лица, прекратено е производството на 9600 лица, а хуманитарен статут са получили 900. Откази от международна закрила са получили 3048 чужденци.
      ;

      Оказва се, че тези малко над 9600 чужденци с прекратена процедура за издаване на статут, всъщност не са дочакали решението на държавата.

      ;

      Димитър Киров, нач. на отдел "Качество на производството за международна закрила" - Държавна агенция за бежанците - Когато чужденците напуснат без разрешение местата за тяхното настаняване, когато за тях производството не може да бъде проведено, когато не може с тях да бъде проведено интервю, за да може по същество органът да се произнесе - обикновено производството се спира, а след изтичане на 3-месечен срок и прекратява.
      ;

      Афганистанци масово кандидатстват за убежище и в Германия - която си остава страната с най-много приети молби през 2017-а. Германският канцлер Ангела Меркел вече заяви своето очакване скоро Европа да има нова система за миграцията.

      ;
      Ангела Меркел, канцлер на Германия - Имаме еднакъв подход за интеграцията на бежанците, които имат право да останат и да се включат в трудовия пазар. Онези, които нямат право да останат, трябва да върнем обратно в страните им на произход. Надявам се до юни да приемем нова Общоевропейска система за предоставяне на убежище. Тези свои очаквания ще представим на заседанието на Европейския съвет следващата седмица.
      ;

      В преговорите за новата система за миграция, която да замени Дъблинския регламент, ЕС, обаче, остава разделен.

      ;

      През 2017-а статут на бежанец в Евросъюза са получили 220 000 лица. Други 159 000 са със статут на субсидиарна закрила - като жертви на военни конфликти. 63 000 са получили разрешение за пребиваване по хуманитарни причини, отчитат още от Евростат. Изводът е един: миграцията към Европа е двойно по-малка в сравнение с 2015 и 2016-а, когато беше пикът на миграционната криза.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?