България днес си припомни първото посещение на френски държавен глава. На тази дата Франсоа Митеран беше в София. Идването му в държава от Източния блок разбуни духовете и от двете страни на желязната завеса. А закуската с 12 „инакомислещи" българи се превърна в емблема на визитата.
Утрото на 19 януари, 1989-та. 12 български интелектуалци прекрачват прага на френската резиденция на улица „Оборище" 27 в София. По покана на самия Франсоа Митеран, който е на посещение в България. Закуската на дисидентите - под това име събитието се вписва в най-новата ни история.
Днес, 20 години по-късно, седем от 12-те поканени вече ги няма. Но останалите петима дойдоха, за да седнат отново около масата в резиденцията. Заедно с хора от тогавашната френска делегация, сред тях и бившият външен министър Ролан Дюма. Разговор на маса - какво е останало от еуфорията на тогавашните събития... И споделеното след него.
Анжел Вагенщайн: "Двайсет години по-малко илюзии, че лесно ще се измъкнем от капана на това ъгълче на Европа, където се намираме. Но пътят, според мен, е трасиран."
Ролан Дюма: "Интересно е онова, което президентът Желев ми каза. След като веднъж свободата е била постигната и промените са настъпили, всеки се е върнал към своята дейност. Малко са онези, които са направили политическа кариера... Днес тези хора са такива, каквито са били тогава."
Такива, навярно, са и студентите от знаменитата среща в Софийския университет. Когато се задават неудобни въпроси, а Митеран не желае разговорът да свършва. Трудно е да се каже дали визитата на президента през 89-та е част от последвалите месеци по-късно промени или е продиктувана от факта, че промените вече са назрявали.
Така или иначе той тръгва из „Другата Европа", разчупва формалностите на протокола и придава особена еуфория на своите посещения и срещи. 20 години по-късно България си дава сметка, че така се прави история. И тази сутрин признателно кръсти улица в София с името „Франсоа Митеран". Утре с това име ще бъде наречен и площад в Пловдив.
Правителството осигури близо 25 млн. лева за "Топъл обяд" до септември 2026 г.
Ситен снеговалеж и гъста мъгла затрудняват движението през прохода "Шипка"