ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Парламентарни избори в Холандия

bnt avatar logo от Мартин Гицов
A+ A-
Чете се за: 00:54 мин.
По света

Холандците избират днес нов 150-местен парламент. Проучванията дават преднина на либералите - поддръжници на съкращаването на държавните разходи. Холандия е петата по големина икономика в еврозоната, а нивото на безработица е сред най-ниските в Европа. Първите резултати се очакват към полунощ.

парламентарни избори холандия
Икономическите тревоги, бюджетните съкращения и политиката към имигрантите са червената нишка в днешните предсрочни парламентарни избори в Холандия. Фаворит в сондажите е либералната Народна партия за свобода и демокрация, която обещава значително орязване на публичните разходи. Силно представяне очаква и крайнодясната ксенофобска Партия на свободата. Секциите затварят в 22 часа наше време, а резултатите се очакват до полунощ.

Парламентарният вот в Холандия е първи в еврозоната от началото на гръцката криза, дестабилизирала икономическия и валутен съюз. Изборите идват след падането на дясноцентристкия коалиционен кабинет Белкененде заради разногласия по участието в Афганистан. Сега като първа сила се очертават либералите на 43-годишния бивш кадър на Юниливър Марк Рюте. Обещанията за резки бюджетни съкращения, намален състав на кабинета и орязване на привилегиите за имигрантите им вещаят 36 представители в 150-местния парламент.
Марк Рюте - лидер на НПСД:
- Днес гласуваме за партия, която най-добре може да ръководи икономическото възстановяване на Холандия. И разбира се, това е моята партия. Рюте се надява бъдещата коалиция да е факт до 1 юли.

Същевременно той обвини втората сила в сондажите - Партията на труда, че иска да запази покупателната способност за сметка на по-голям държавен дълг, по-малко работни места и повече имигранти. На този фон ксенофобската Партия на свободата вероятно ще увеличи парламентарното си присъствие.

Геерт Вилдерс -Партия на свободата:
- Надявам се на силен резултат, който да ни позволи да управляваме в коалиция и да променим много неща за доброто на Холандия.

Вилдерс, който твърди, че води кръстоносен поход срещу ислямизирането на Холандия, направи всичко възможно да извлече дивиденти от неблагоприятните икономически перспективи, отбелязват наблюдатели.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?