Лихвите по депозитите ще продължат да падат, прогнозира банкерът Петър Андронов на конференция за банковата стабилност.
Петър Андронов: "Лихвените проценти имат предпоставки от гледна точка на предлагането на повече пари да намаляват. Онова, което спира бързото спадане на лихвените проценти е всеобщото усещане за несигурност".Според него банковият сектор е в състояние да осигури растеж на икономиката, но само при стабилност на политическата среда и на обществените отношения. Той посъветва вложителита на КТБ да изчакат няколко дни преди да отидат в банките, за да си получат гарантираните депозити.
Петър Андронов - главен изп. директор на банка: "Колкото и да ни се иска, времето за обслужване на един клиент не може да да се компресира до безкрайност. Има небоходимост от проверки, включително на личните документи, защото могат да се случат измами, може да се случат злоупотреби. Ние трябва да сме сигурни, че плащаме на точния човек точната сума".Служители на банките ще пренасочват гражданите към клонове с по-малка концентрация на хора, каза още Андронов.
Андронов: "Ще има служители на банките, които ще ги информират къде на други места в момента няма опашки, да отидат там, за да не губят време. Ще им обясняват какво може да правят, как да се подготвят още докато чакат на опашките, за да не се губи време после при самите касиери".Ръководителят на отдел държавна помощ за финансовите услуги в ЕК Софи Бертран обясни, защо Брюксел не разрешава на държавите да подмагат закъсали банки и в какви случаи може да се допусне изключение.
Софи Бертран - ръководител Държавна помощ за финансовите услуги в ЕК: "Ако някоя държава реши да помогне на банка само защото така да й помогне, но ако тази банка не застрашава финансовата стабилност на държавата, ние нямаме възможност, нямаме правна база да одобряваме такава помощ".Ако все пак ЕК разреши държавна помощ, това не означава, че след овладяване на кризата банката не може да бъде закрита, обясни Софи Бертран.