Ябълково дръвче цъфна в двора на пенсионер от великотърновското село Стефан Стамболово. Според народното поверие щом дръвче цъфне по това
време на годината, зимата ще бъде много студена.
Ябълковото дръвче расте в двора на Иван Джагаров и за двадест и пет години само веднъж е цъфтяло през късна есен. За първи път, обаче, дръвчето се отрупва с цвят през септември.
Иван Джагаров: "Преди може би около десетина години пак беше цъфнало, но две-три цветчета, които са нещо обикновено и не ми направиха такова впечатление. Но за първи път такова масово цъфтене! Нацъфтя повече отколкото през пролетта!"
Според народните вярвания, ако дръвче цъфне през есента, то зимата ще е изключително сурова и студена. Въпреки това, дядо Иван се радва на ябълката и се надява тя да му роди много плодове.
Иван Джагаров: "Ами тия са от първия цъфтеж, хубави ябълки, здрави, въпреки че не бяха много, но са достатъчни и много вкусни! А от това цъфтене какво ще
излезе, ще видим за Коледа, ако удържат и как ще се отнесе есента.”
За да видят цъфналото ябълково дръвче, в двора на Иван Джагаров, идват хора от цялото село. Той пък с удоволствие разказва на всички за чудната овошка.