40 хиляди са двойките в България, които се нуждаят от донорски материал, за да могат да решат репродуктивните си проблеми. Донорите у нас обаче са все още твърде малко. По тази причина фондация "Майки за донорството" организират в столичната болница “Надежда” разяснителна кампания и благотворителен базар, с които да подпомогнат нуждаещите се.
Детски смях, игри и пакости- нормалното ежедневие за повечето семейства. И далечна мечта за 250 хиляди двойки с репродуктивни проблеми, 40 хиляди, от които нуждаещи се от донорска яйцеклетка, за да прибягнат до ин витро процедура. От съдбата на тези хора се трогва 28-годишната Донка Минчева, която има близнаци и е познала радостта на майчинството. Тя става донор - цели 4 пъти.
Донка Минчева - донор на яйцеклетки
"При тях е толкова трудно и като знаеш, че те не могат без донорска яйцеклетка, на теб ти става тъжно и защо да не дадеш нещо на някой, безвъзмездно е, защо да не го накараш и той да е щастлив като нас."
Донка успява да зарази с желанието си да помага и своите приятелки и вече девет от тях са дарили яйцеклетка. Донорките у нас до момента са 2500. Но са нужни още много. Единственото изискване към тях е да са на възраст до 35 години, с поне едно родено дете.
Прави им се хормонална стимулация, продължаваща между 9 и 12 дни.
Ваня Попова - член на УС на "Майки за донорството"
"Стимулацията не е болезнена, не води след себе си нито нарушения, нито напълняване, нито окосмявания. Една жена, когато е родила, когато знае какво е да си родител, и знае, че да бъдеш донор не ти коства нищо по-различно от ежемесечния ти цикъл, че няма нищо сложно, няма болезнено. Много често има продадени апартаменти, хора, потънали в заеми. Сутринта дойде една дама да каже, че дотук опитите ѝ струват над 70 хиляди лева. Тя просто се отказва, защото просто не може, няма повече пари."
Националният фонд за асистирана репродукция не заплаща процедурите на двойки, нуждаещи се от донорство. А една такава струва между 5 и 6 хиляди лева. И въпреки всичко бебетата, родени от дарен донорски материал, вече са 900. От Фондацията се надяват броят им да се увеличава.