ООН съобщава за 6 хиляди души загинали в Източна Украйна от април досега. Това е девети доклад на мисията на ООН за правата и свободите в Украйна. Днес първите дипломати на САЩ и Русия се срещнаха за първи път, след като преди седмица Джон Кери обвини Русия в лъжа относно присъствието на нейни войски в Източна Украйна.
Кери и Сергей Лавров разговаряха в Женева, където предстои сесия на Съвета на ООН по правата на човека. След срещата, продължила 80 минути, Лавров каза, че в изпълнението на примирието има осезаем напредък. Кери изрази оптимизъм, че примирието ще се прилага напълно до часове, но е отправил и предупреждение към Русия, че условията трябва да се спазват изцяло и навсякъде.
Джон Кери държавен секретар на САЩ: Подчертах, че ако това не се случи, ако продължат да съществуват тези широки райони, в които споразумението не се спазва, ако се избира откъде да се изтеглят тежки оръжия, без да се знае къде отиват, или ОССЕ не получава необходимия достъп, неизбежно ще има още последствия, които ще окажат допълнителен натиск върху вече изпитващата затруднения руска икономика.