ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Киногилдията протестира

bnt avatar logo от Весела Петрова
A+ A-
Чете се за: 00:55 мин.
Още

На специална пресконференция 9 организации във филмовата индустрия поискаха оставката на министър Вежди Рашидов и  на заместника му Димитър Дерелиев. Прличината - параграф 82 от Закона за държавния бюджет, който премахва гарантираното финансиране от държавата на филмопроизводството.

киногилдията протестира
На специална пресконференция 9 организации във филмовата индустрия поискаха оставката на министър Вежди Рашидов и на заместника му Димитър Дерелиев. Прличината - параграф 82 от Закона за държавния бюджет, който премахва гарантираното финансиране от държавата на филмопроизводството.

Досега киното се финансираше по формулата средностатистически бюджет. Той осигуряваше най-малко 7 игрални, 14 документални филма и 160 минути анимация годишно. С новия параграф Министерството на културата може да съкращава бюджета по своя преценка.

Диана Андреева - директор на Обсерватория по икономика на културата:
– В момента се добавя едно “до” и вместо най-малко става - до 7 филма, до 14 документални и до 160 минути анимация.

Виктор Чучков:
– Това означава, че ако един режисьор дебютира на 40 години, както аз в момента правя, то аз мога да си представя, че след 8-10 години мога да направя втори проект.

Предложението за поправка на закона за филмовата индустрия е внесено от четирима депутати от Герб – трима лекари и един юрист, каза Георги Чолаков. Ако поправката бъде приета 17.5 милиона лева за следващата година няма да ги има.

Димитър Гочев – председател на АНП:
- Дай Боже, аз вярвам, че министър-председателят не е добре запознат с това нещо и това няма да се случи.

Хората на киното се чувстват предадени и искат някой да поеме отговорност. Досега киното се финансираше 52 % от държавата и 48% средства от проекти. Според Министерството на културата е абсурдно да се искат оставки в изпълнителната власт заради законодателни предложения още повече, че ведомството не било запознато с промените в закона. Там обмислят и създаването на фонд ”Българско кино” за алтернативно финансиране извън бюджета.

Утре кинодейците ще се вкючат в общия протест на “Лекарския съюз” и БАН.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?