Оказва се, че колкото е трудно да се построи Атомна централа, два пъти по-трудно е да се ликвидира. Изграждането на един блок в Козлодуй е продължавало от 3 до 5 години, а демонтажът на малките блокове ще продължи 3 десетилетия.
Тези и още любопитни факти разказаха за нашите зрители от държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" , което в момента демонтира затворените ядрени мощности на АЕЦ"Козлодуй".
Огромните зали, в които допреди няколко години се е произвеждала една трета от електроенергията на България сега изглеждат като след бомбардировка. Навсякъде се реже, кърти и разглобява, демонтират се уникални машини и съоръжения за милиони. Вече 60 на сто от едрогабаритното оборудване в машинната зала на 1-ви и 2-ри блок е изнесено.
Пламен Петков, гл. инженер на ДП РАО : Тук е била първа машина на първи блок, първи турбогенератор- свалени са цилиндри и тръбопроводи, турбогенераторът и възбуждането. Долу фундаментът е разрязан, ето това са парчетата от него, които чакат изнасяне навън. И в момента вървят последните дейности. Справяме се някакси, хората се научиха и ето бетонът как е нарязан и подреден за изнасяне навън.
7 200 тона метал вече е изнесен от цеховете през миналата година, близо 5 хиляди тона са продадени за 5 млн. лева. Но този приход е само малка част от необходимите над 1 милиард евро за извеждане от експлоатация на първите 4 реактора. За да не се допусне изнасяне на радиоактивни елементи, е доставен специален скенер, който преглежда всяко парче метал.
Дилян Петров, директор на ДП РАО : Всичко, което ще излиза от контролираната зона и което ще бъде обявено за скрап, няма да бъде продавано като оборудване, ще бъде раздробено и сложено в еднотонните опаковки и сканирано на тази машина. След това, ако е чисто, ще бъде освобождавано за последваща преработка.
Нашата камера видя и началото на демонтажа на първия ядрен реактор в Козлодуй.
Точно срещу входа на АЕЦ "Козлодуй" вече се работи и на националното хранилище за ядрени отпадъци. Прегледани са 180 терена, докато е избрана площадката в местността "Радиана", където ще бъде изградено най-модерното съоръжение от този тип в Европа. Заради него държавното предприятие РАО ежегодно отчислява от бюджета си 400 хиляди лева за социални проекти в Козлодуй.