Първо в "По света и у нас" - по неофициални данни, изборите печели Неби Бозов от ДПС с около 60 % от гласовете.
Първо в "По света и у нас" - по неофициални данни, изборите печели Неби Бозов от ДПС с около 60 % от гласовете.
Неочаквано висока избирателна активност на балотажа в Сърница днес 76.6% са гласували за кмет на най-новата община у нас. Кметът ще управлява 6 месеца, до редовните местни избори през есента. Един срещу друг се изправиха кандидатът на ГЕРБ и досегашен кмет на града Мустафа Аликанов и кандидатът на ДПС Неби Бозов , който поведе с 350 гласа на първи тур. Тогава трети остана кандидатът на реформаторите и днес подктрепи Аликанов.
Възможност за контролиран вот видя камерата на БНТ на вота днес. В избирателната секция, която е в село Побит камък, много от бюлетините се разгъваха при пускането в урната и цялата секционна избирателна комисия виждаше кой избирател за кого от двамата кандидати е гласувал (на снимката и във фотогалерията).
Вижте във видеото прякото включване на Иво Никодимов в централните новини "По света и у нас".
На бележката на екипа на БНТ, че в прозрачната урна има разгънати бюлетини, чийто вот може да се контролира включително от избирателната комисия, това правилно ли е по закон, председателят на СИК каза:
- Сега, по закон ние не носим отговорност като падне бюлетината вътре.
- В избирателната комисия има представители на различни партии и сега и Вие и той знаете за кого е гласувал последния избирател.
Комисията не посмя да вземе решение и да препоръча на избирателите да прегъват бюлетината още един път, след поставянето на втория печат с аргумента, че това може да е нарушение на закона. Хората пък казват, че така може да се следи дали е изпълнена повелята за правилния избор.
- Това е, урната е прозрачна и се вижда. За съжаление така е, - признава един избирател, чиито вот се вижда в прозрачната кутия. - Не само на мен, почти на всеки се случва, навсякъде. Ако имаше пликчета тогава наистина щеше да е таен вота и нямаше да се вижда.
В 1-ва секция в град Сърница пък поставящия втория печат се грижеше да притисне сгъвката така, че шанса за разгъване да бъде минимален. Гласуването се забавяше със секунди, но хората търпеливо чакаха на опашка, за да определят кмета на общината. Хората си пожелаваха: "Да ни подсигурят по-добро бъдеще за нас, младите хора. Да не бягаме от този град, да стоим тук"; "Да създадат нови работни места, да оправят улиците в града, защото все пак сме град - голям"; "Подмяната на ел. провода, мрежата Широка поляна - Сърница, това което е причина да нямаме ток с дни. Защото това е условие да се развива туризма - тока, водата и пътищата".
В най-отдалечененото село Медени поляни по пътя към секцията хората преминаваха през улица, превърнала се в калище.
- Аз съм на 45 години, от демокрацията насам нищо не е пипано, - споделя един човек. - Нищо, една кола чакъл не е поставена.
- Т.е. откакто Сърница е отишла във Велинград?
- Да, да - нищо.
Ученик в 12 клас казва, че това са първите избори, в които гласува.
- Важните проблеми, това е пътя, - казва момчето. - Виждате в какво състояние е пътя, кал е трябва да се оправи. Това е най-много, което искат хората, да се оправи пътя.
Ученикът ни разказва, че всеки ден пътува поне 1 час до Сърница с училищния автобус, който до късна пролет редовно затъва в калта.
- Много пъти е закъсвал и няма какво да правим. Слизаме и го бутаме, за да излезне.
- Вие?
- Ами, няма кой друг. Ние, учениците ще го бутаме.
- И как отивате на училище, целите в кал, така ли?
- В кал, долу се изчистим с вода и така ходим.
Родителите на друго момче работят в Испания, за да може то да продължи да учи икономика в Пловдив. Негова роднина вече е студентка.
- Медицински лаборант, в София, - казва момичето.
- И пак така, родителите ти в чужбина те издържат?
- Не, родителите ми са тук, работят, ама не стигат. Те не всички родители имат възможност да издържат студенти и повечето се отказват да учат, заради доходите.
Първият кмет на Сърница ще има тежката задача да решава проблеми трупани с десетилетия.