ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проверки на храните преди Великден

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:43 мин.
У нас

Агенцията по безопасност на храните започва засилени проверки преди предстоящите празници - Великден и Гергьовден.

проверки храните великден

Агенцията по безопасност на храните започва засилени проверки преди предстоящите празници - Великден и Гергьовден.

Това съобщи в студиото на сутрешния блок на БНТ Йордан Войнов - директор на агенцията.

Според него практиката показва, че предпразнично се активизират не само потребителите, но и недобросъвестните търговци. Само за седмица инспекторите са направили над 2000 проверки и са констатирали много нарушения.

През последните дни инспекторите от Агенцията за безопасност на храните са конфискували 16 тона пилешко месо, над 100 хиляди яйца и над 100 агнета, които са били без документи.

Всички конфискувани стоки по време на проверките ще отидат в социалните домове. Преди това продуктите ще бъдат щателно проверявани дали са качествени. За целта се създават т.н. хранителни банки, които вече са практика в Европа и Америка.

Йордан Войнов - изп. директор на БАБХ:
"Продукти с недобър търговски вид, които са безопасни, както и с изтичащ срок на годност, ще отиват в социалните домове, вместо да се харчат пари за унищожаването им."

От 18 април ще заработи горещ телефон за подаване на сигнали за нередности - 0 700 122 99. Инспекторите ще разчитат на пряка връзка с потребителите.

Във връзка с предстоящите празници земеделското, икономическото министерство и бизнеса подписаха пакт, с който всички страни гарантират, че по Великден и Гергьовден ще ядем чиста храна на разумна цена.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?