ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Отворено писмо до здравния министър в социалните мрежи трогна хиляди

Чете се за: 01:37 мин.
Още

Синът на онкоболен пенсионер настояваше да разбере защо трябва да плаща извънредно много за лекарството, което досега възрастният мъж е взимал без доплащане.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Синът на онкоболен пенсионер настояваше да разбере защо трябва да плаща извънредно много за лекарството, което досега възрастният мъж е взимал без доплащане. Трогнат от писмото, екипът ни също потърси отговор на този въпрос.

      Уважаеми господин Москов,

      баща ми е обичаен пенсионер, с обичайна пенсия, с обичайно за възрастта си заболяване - карцином на простата. Ежемесечните му разходи за медикаменти са 50-60 лева, които той като дисциплиниран пациент чинно отделя от пенсията си - пише Бойко Гаргов във Фейсбук, същисан от това, че този месец в аптеката поискали драстично повече.

      Бойко Гаргов: Баща ми е опериран преди 4 години от карцином на простата и във връзка с това му е назначено пожизнено лечение, хормонална терапия с лекарството калотид. До този момент ние го взимаме всеки месец и никога не сме плащали за него. И този месец получих изненада като отидох в аптеката да го взема оказа се, че трябва да го доплатя и то не лев-два, а 120 лева.

      В съвета по цени и реимбурсиране също се оказват изненадани, но не че сега се налага доплащане, а че до сега въобще не се е доплащало. В групата на калотида има още 6 аналога, като той е един от най-скъпите.

      Много по-скъп дори от оригинала. Касата, както винаги, плаща на 100 процента най-евтиния продукт - В случая Йонитид. От втори юни обаче цената му пада повече от три пъти и доплащането за останалите се увеличава. Но и в двата случая за калотида би трябвало да се доплаща.

      Проф. Никола Данчев - председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране: Т.е. теоретично той никога не е имал възможност да бъде 100 процента платен. В такъв случай вероятно фирмата или търговеца на едро, който снабдява аптеките, е давал големи отстъпки на аптеките и е поемал тази разлика с касата, която трябва да се доплаща.

      Даването на отстъпки по веригата не се регулира, но е обичайна практика да поощрява предписването и продажбата на по-скъпи лекарства. Но в случая с калотида, отстъпките вероятно не са могли да догонят рязкото падане на цената, покривана от касата.

      Проф. Никола Данчев: Просто лекарите би трябвало да уведомят пациента - хубаво ти беше на калотид досега, но вече се е появил даден продукт, който е много по-евтин.

      За да избегнат интереса по веригата да се предписват по-скъпите медикаменти, в някои страни задължават лекарите да вписват не търговското, а международното непатентно наименование. И всеки да плати сподред джоба си.

      Така че сега въпросът е защо лекарите са изписали най-скъпото лекарство, защо не са обсъдили това с пациента и защо не са дали възможност да се замести с по-евтин аналог.

      Въпрос: Вие готови ли сте да смените това лекарство за по-евтино от същия тип. Бойко Гаргов: Ние нямаме претенции за цената на лекарството, ние имаме претенции единствено специалистите да преценят, че без значение дали е скъпо, или евтино то е подходящо за лечението на баща ми.

      Възможността за заместване поне е предвидена в рецептите, но определено рядко се използва. Важна възможност за пенсионери като бащата на Бойко Гаргов.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?