1600 души са работили през миналата година като спасители, което дава основание на експертите от БЧК да твърдят, че водните спасители в страната са достатъчни.
Борис Захариев - експерт към Водно-спасителна служба на БЧК: Все още има места, където има добри условия. Там нямат нужда или липса на спасители, така поне моята информация е такава, че тези места не се нуждаят от допълнителни спасители.
Красимир Томанов е воден спасител от години. Той казва, че има много причини, заради които е останал да работи в България, като една от тях е възрастта. Не отрича обаче, че работата в чужбина също има предимства.
Красимир Томанов - спасител: Не на последно място, а на първо, убеден съм, че е заплащането. Там е 2 пъти, 3 пъти повече отколкото тук. Нормално е.
Само преди дни Анастасия Пейчева успяла да вземе успешно изпитите за воден спасител. Няма търпение да започне да практикува на море и въпреки че е изкушена от условията, които се предлагат зад граница, казва, че е избрала да работи на нашето Черноморие.
Анастасия Пейчева: Мислила съм и за чужбина, но засега България мисля да е моето работно място. Спасителите на басейн получават около 600 лв, а тези на морето около 800 до 1000 и повечето спасители имат осигурено жилище и осигурен храноден.
От БЧК са категорични, че българските спасители получават отлична подготовка и започват работа само ако докажат, че отговарят на всички изисквания.